Salač v Jerezu body v Moto2 nezískal, MotoGP ovládl Bagnaia

Filip Salač v motocyklové Velké ceně Španělska na bodované umístění nedosáhl. Dvacetiletý český jezdec v Jerezu projel cílem Moto2 jako jednadvacátý a nenavázal na čtrnáctá místa z předchozích dvou závodů v Austinu a Portimau. Premiérový triumf v mistrovství světa v kariéře s převahou vybojoval japonský vítěz kvalifikace Ai Ogura. Královskou třídu MotoGP ovládl Ital Francesco Bagnaia, světový šampion Moto2 z roku 2018 se v šestém závodě sezony stal pátým vítězem.

Francesco Bagnaia (vpravo) a Fabio Quartararo během závodu MotoGP.

Salač se po startu z 22. místa ještě propadl a v závodě se pak pohyboval maximálně na dvacáté pozici, než ji tři kola před koncem ztratil. V šestém dílu šampionátu po přestupu z Moto3 vyrovnal svůj třetí nejlepší výsledek, za vítězem pilot týmu Gresini Racing zaostal o 53 sekund a na poslední bodovanou pozici měl dvacetisekundové manko.

Jednadvacetiletý Ogura už byl letos třetí v Argentině a druhý v Austinu a včetně Moto3 vybojoval dvanácté pódiové umístění v životě, poprvé se ale na jeho počest hrála hymna. Životním výsledkem si upevnil druhé místo v průběžném pořadí za suverénním Italem Celestinem Viettim, který tentokrát skončil šestý. Na stupně vítězů Oguru doprovodili Španěl Arón Canet a Ital Tony Arbolino.

Motocyklový závodník Filip Salač.

Také Bagnaia si dojel pro pátý triumf v MotoGP v kariéře z pole position. Maximem úřadujícího vicemistra světa v sezoně dosud bylo páté místo z Argentiny a USA, tentokrát všechny soupeře nechal za sebou a v závěru nedal šanci dotírajícímu vedoucímu muži MS a obhájci titulu Fabiu Quartararovi z Francie. Porazil ho o 285 tisícin, třetí skončil Španěl Aleix Espargaró po souboji ve skupince s krajanem a šestinásobným šampionem MotoGP Marcem Márquezem a Australanem Jackem Millerem. Márquez na čtvrtém místě vybojoval nejlepší výsledek v sezoně.

Quartararo měl dosud stejně bodů jako další Španěl Álex Rins, který ale tentokrát nezískal žádný a francouzský lídr nyní vede pořadí se sedmibodovým náskokem před Espargarem. Jediným dvojnásobným vítězem v sezoně zůstává Enea Bastianaini, italský jezdec v Jerezu skončil až osmý a průběžně je třetí.

V nejslabší třídě Moto3 se po dramatickém dojezdu radovali z absolutního triumfu domácí jezdci. Podruhé v kariéře zvítězil Izan Guevara následovaný kolegou z týmu GasGas Aspar a lídrem mistrovství světa Sergiem Garcíou, třetí skončil Jaume Masiá. Ještě před poslední zatáčkou v čele jedoucí Deniz Öncü z Turecka skončil čtvrtý.