Článek
Mitchel van den Brink vcelku suverénně vedl až do půlky etapy. Pak nabral přes deset minut ztráty a o triumf bojovali Žala s Lopraisem. Macík po pátečních problémech startoval ze zadních pozic, musel se proplétat přes pomalejší jezdce, i tak dojel třetí. V celkovém pořadí ztrácí na Van den Brinka 27 minut, Žala je třetí s mankem 34 minut a čtvrtému Lopraisovi chybí ještě o minutu víc.
Nicméně čtyři jezdci v 35 minutách slibují ve druhém dakarském týdnu zajímavou řež.
V kategorii aut dlouho vedl Henk Lategan, před cílem však zásadně ztratil a přijel do bivaku s poškozenou zadní částí vozu. Vítězem etapy se tak stal Švéd Mattias Ekström. Lídrem pořadí zůstal Násir Attíja, před Švédem má k dobru necelých pět minut. Martin Prokop v neděli nabral na vítěze deset minut (15. pozice), v celkovém pořadí mu na Attíju chybí 37 minut a je třináctý.
„Bylo to něco jiného než první týden. Měli jsme obrovský rychlostní průměr, častokrát jsme byli v omezovači (170 km/h) a jediné, co nás plašilo, byl roadbook, kde bylo pořád vyznačené nějaké nebezpečí. Tam jsme možná něco ztratili, protože jinak mi přišlo, že jsme jeli pořád nadoraz, ale dalo se v těch nebezpečích podržet ještě víc. Nicméně máme fajn pozici na další den,“ řekl Prokop.
Mezi motorkáři etapu nejrychleji zvládl Argentinec Luciano Benavides, když na druhého Francouze Van Beverena najel skoro pět minut. Lucianův bratr Kevin pak triumfoval v kategorii Challenger a Argentinci se stali první bratrskou dvojicí, která vyhrála na Dakaru stejnou etapu ve dvou různých třídách. V celkovém pořadí motorek dál vede Australan Daniel Sanders, před druhým Rickym Brabcem má náskok čtyři a půl minuty.
Duo českých motorkářů Dušan Drdaj a Milan Engel absolvovalo velkou část nedělní zkoušky společně, Drdaj dojel se ztrátou 27 minut na 18. místě, Engel nabral o minutu víc a byl 20. David Pabiška přijel hodinu za vítězem. Celkově je Engel 20. a Drdaj 25.
„Etapa byla strašně moc rychlá, navigačně to nebylo tolik složité. Byla tam jedna dunová pasáž, tam jsem stáhnul soupeře před sebou. Další takové možnosti nebyly, čekaly nás jenom vypalovačky,“ řekl Engel, jehož trápí bolavá ruka. „Nevím, jak to bude pokračovat dál. Asi pojedu také na prášcích proti bolesti.“
Ty do sebe láduje i Drdaj, který má zlomený prst u nohy.












