Hlavní obsah

Dakar slibuje víc pouště a náročnější etapy, závodníky čeká také písečné moře

29. 6. 2022 17:47

Čeká je velká výzva. I když do startu jubilejního 45. ročníku Rallye Dakar chybí celých šest měsíců, pořadatelé už seznámili účastníky soutěže s plánovanou trasou. Počtvrté se pojede na území Saúdské Arábie a závodníci se mají opravdu na co těšit. „Vyslyšeli jsme přání vás účastníků soutěže, aby měl Dakar víc etap a byl náročnější. A právě takovou rallye v lednu dostanete,“ uvedl ředitel soutěže David Castera na setkání s českými dakaristy, které proběhlo v Praze v rámci evropské tour zástupců promotérské společnosti A.S.O.

Foto: Buggyra media

Buggyra chystá své posádky na příští Dakar.Foto: Buggyra media

Článek

Čím těžší, tím lepší... „Velmi se mi líbí přístup pořadatele držet si stále atraktivní profil trati pro závodníky a vůbec je nešeřit," říká Jan Kalivoda, šéf komunikace týmu Buggyra.

Právě závodníci jsou, zřejmě i v důsledku kritiky následující po lednové soutěži, v centru zájmu organizátorů. Z jejich pohledu je revolučním krokem omezení počtu startujících tak, aby se pro ostatní piloty zvýšil komfort a pokud možno odpadly nepříjemné noční dojezdy do bivaku.

Budou se takhle smát čeští jezdci i na etapách Dakaru 2023? Jak se vypořádají s novinkami?Video: Sport.cz

„Avizované sníženi počtu účastníků má vest k tomu, že se A.S.O. bude moci závodníkům víc věnovat. Tím zároveň ztrácí část profitu ze startovného, takže to je z našeho pohledu velmi zajímavý krok. Určité ho ocení hlavně ti, kteří kvůli nabitému startovnímu poli dojížděli etapy za tmy," poukazuje Kalivoda.

Další velkou změnou je posunutí prologu už na 31. prosince. Po něm se chystá celkem 14 ostrých etap včetně maratonské naplánované do náročných písečných končin Empty Quarter, kterým se také říká písečné moře.

Celá trať má mít proti minulým ročníkům pestřejší trasu, více se využije jižních partií země a bude obsahovat 70 % nových úseků. Start byl z Jeddah, jak bývalo zvykem, přesunut do nového „bivaku XXL" na pobřeží Rudého moře pod jménem Sea Camp, který má být symbiózou klasického bivaku se zážitkovým kempem.

Může za to třináctka i špatně zvolené talismany? Josef Macháček vysvětluje trable na DakaruVideo: Sport.cz, Buggyra Racing, Sport.cz

Jako cílové město byl tentokrát vybrán Dammam, který je pátým největším městem Saúdské Arábie. Na pobřeží Perského zálivu dakarský konvoj dorazí 15. ledna.

„Trasa vypadá zajímavě, ale konečný verdikt padne, až pořadatelé na podzim prozradí konkrétní vytýčení etap. Doufám, že konečně využijí celého potenciálu saúdskoarabské pouště, protože tam Dakar rozhodně patří," míní šestinásobný vítěz slavné soutěže Josef Macháček.

Náročné technické etapy mají mít od 350 do 500 km měřených úseků. Už teď se na ně těší obě debutantky, Aliyyah a Yasmeen Kolocovy. Dvojčata, kterým bude v době konání rallye už osmnáct let, nastoupí jako pilotky bugin kategorie SSV.

S Karlem už ne. Pojede Martin Macík Dakar s Vencou nebo Pepou? Jaký bude nový kamion?Video: Sport.cz, Big Shock Racing

„Bude to zatím nejnáročnější podnik celé mé dosavadní kariéry. Tvrdě se na Dakar připravuji, kombinuji to i se závoděním na okruzích. Bude to velká výzva, ale věřím, že ji zvládnu se ctí," doufá Aliyyah.

Její sestra se nyní zaměřila zcela na přípravu na Dakar. „Teď se naplno věnuji fyzické přípravě a také využívám možností trénovat s buginou na písku v Emirátech. Startovat na Dakaru bylo vždycky mým snem, teď si ho konečně splním," těší se Yasmeen.

„Pro sestry Kolocovy to bude premiéra hned v nejostřejším tempu. Dlouhé etapy a náročný terén jim dá hned na úvod určité zabrat. Věřím ale, že se jejich intenzivní příprava vyplatí a budou ji moci zúročit. Hlavni cil je závod dokončit a nasbírat co nejvíce zkušeností," avizuje Jan Kalivoda.

Reklama

Sdílejte článek