Hlavní obsah

Jeden úsek vypadal jako cesta do pekla, hlásí čtyřkolkář Tůma. Po nejtěžší etapě Dakaru drží 4. místo

13. 1. 2022 21:39

Poslední krok zbývá českému závodníkovi Zdeňku Tůmovi k životnímu výsledku. V páteční závěrečné etapě Rallye Dakar bude hájit čtvrté místo. „Mám v plánu jet na jistotu. Snad už tam nebude moc složitých míst. Ve čtvrtek jsme si jich užili požehnaně. Byl to opravdu nejtěžší den letošního Dakaru a jsem rád, že ho mám za sebou," uvedl jezdec týmu BARTH Racing, který dojel v 11. etapě na pátém místě.

Foto: BARTH Racing

Český čtyřkolkář Zdeněk Tůma věří, že uhájí čtvrté místo na Dakaru.Foto: BARTH Racing

Článek

Ve čtvrtečním dějství byla pro závodníky nachystána 345 kilometrů dlouhá rychlostní zkouška a Tůma před ní cítil neobvyklou nervozitu. „Bylo to zvláštní. Moc často to totiž nemívám. Dvacet minut před startem, když už je člověk připravený, mi přišlo nekonečných. Měl jsem moc času přemýšlet. Trochu mi to narušilo soustředěnost a hned na čtvrtém kilometru jsem drobet bloudil," přiznal Tůma.

Trať byla plná obtížných úseků a vedla převážně po písku a dunách. „Byly tam obří duny, ale i malé, které dělaly možná ještě větší problémy. Písek v nich byl velmi jemný a hodně se bořil," nastínil českokrumlovský rodák. „Na jiném místě jsme museli překonat černé kameny, kde jsem jel raději skoro krokem. Zajímavý byl také úsek, kdy se projíždělo skrz les pahýlů. Tam to vypadalo jako cesta směrem do pekla," vyprávěl český závodník.

Předposlední etapa byla dle jeho slov náročná nejen navigačně, ale i fyzicky. „Jeden asi padesátikilometrový úsek byl plný drobných dun. Člověk si v nich vůbec neodpočine, pořád je v podřepu, pořad musí reagovat. To bylo fakt vysilující. Navíc bylo pořádné horko," popsal Tůma. „Zaváhal jsem jen jednou. Špatně jsem odhadl stometrovou dunu a musel jsem si na ni třikrát najíždět. Jinak jsem to docela zvládl," oddechl si.

Do závěrečných 163 měřených kilometrů se v pátek vydá odhodlaný uhájit čtvrté místo. „Musím si to už pohlídat a dojet ve zdraví. Nesmím vůbec nic podcenit," upozornil člen týmu BARTH Racing.

Reklama

Sdílejte článek