Macík dojel na Dakaru čtvrtý. Michek dostal šílenou ránu, zachránili ho dobráci z Ekvádoru

Měla to být nejtěžší etapa letošního ročníku Rallye Dakar a zřejmě poslední velký test před pátečním finále. A že to tak je, se přesvědčil motocyklista Martin Michek, který zničil ráfek kola u motorky a ztratil čtyři hodiny. Nicméně díky rytířskému gestu soupeře mohl pokračovat dál. Martin Macík dojel v kategorii kamionů čtvrtý. A celkovou čtvrtou pozici udržel čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

I takový je Dakar. Tento jezdec zachránil Martina Michka. Věnoval mu svoje kolo Video: Orion Moto Racing Group

I takový je Dakar. Motocyklista Martin Michek čtyři hodiny beznadějně stál na 127. kilometru, když po tvrdém skoku zničil ráfek u předního kola.

„Tlačil jsem dneska na pilu. Chtěl jsem ještě dopředu, jelo se mi krásně. Tahali jsme se s Rickym Brabcem jako psi, trošku se mi vzdálil. Tak jsem ho chtěl na planině dojet. Byla tam ale duna, které jsem si nevšiml, za ní sráz a poslalo mě to do dálky. Byla to šílená rána. Nespadl jsem, ale zničil se mi ráfek. Nemůžu s ním jet, protože bych se zabil," vysvětloval na Instagramu.

Kamion Martina Macíka a jeho jízda v dunáchVideo: Big Shock Racing

Už propadal skepsi a byl chvíli od toho, aby zmáčkl červené tlačítko, které značí, že závod vzdáváte. V ten moment u něj zastavila dvojice ekvádorských závodníků - otec a syn Pugovi, přičemž ten mladší Michkovi věnoval své kolo. "Obětoval se pro Martina. Ten má samozřejmě obrovskou ztrátu, ale šlo o to, aby se dostal hlavně do cíle a pokračoval v závodě," řekl Ervín Krajčovič, šéf stáje MGR, za kterou Michek závodí.

Martinu Michkovi pomohla v nesnázích dvojice ekvádorských závodníků

Michek nakonec dorazil se ztrátou čtyři a půl hodiny.

Etapu vyhrál Kevin Benavides, v průběžném pořadí vede Sam Sunderland. Milan Engel dojel 33., Jan Brabec byl po penalizaci 37. Celkově je Brabec 24., Engel 30. a Michek 37.

Z Čechů se ve čtvrteční etapě nejvíc dařilo Martinu Macíkovi, který skončil čtvrtý mezi kamiony. Vyhrál Rus Eduard Nikolajev, avšak průběžně vede jeho krajan Dmitrij Sotnikov.

"Sakra, já jsem si to užil. Etapa byla těžší, než říkali. Bolí mě všechno, byly tam obrovské duny a dneska jsme si fakt máknuli. Takto má vypadat Dakar," řekl Macík.

V soutěži pokračuje také Aleš Loprais, jenž ve středu zůstal kvůli porouchanému řízení uprostřed pouště. Kamion za pomoci servisního týmu dostal do bivaku, mechanici na něm celou noc pracovali a on vyfasoval penalizaci 24 hodin. Oprava se ale podařila a on se pokouší Dakar symbolicky dojet. Ve čtvrtek byl osmý.

Makalo se rovněž na voze Martina Prokopa, který kvůli porouchanému šroubení na převodovce nabral ve středu pětihodinové manko. Nicméně dojel za tmy do cíle a odstartoval noční maraton mechaniků. „Nevzdáme se," oznámil před startem.

Ve čtvrtek dojel 20., když ztratil 19 minut vítěze etapy Carlose Sainze. „Dnes byl krásný měkký písek, takže jsme se pobavili v dunách, ale na rychlých úsecích nás pár aut předjelo. Pak nám blblo řazení, a když jsme potřebovali vyjet velké duny, odpojil se motor a my se museli několikrát otáčet. Dostali jsme se do skrumáže s několika auty a museli si udělat prostor, abychom nejeli v prachu. Konečně se ale něco dělo," řekl Prokop.

V celkovém pořadí stále vede Násir al-Attíja, který má před páteční závěrečnou erzetou pohodlný náskok 28 minut. Prokop je 25. a o příčku před ním Miroslav Zapletal.