Michek dál na Dakaru stahuje ztrátu, dojel 13. Loprais je pátý a Prokop sedmý

Motocyklista Martin Michek si i ve 3. etapě Rallye Dakar vedl výtečně. Patří mu v ní 13. příčka, když na vítězného Joaquima Rodriguese ztratil pět a půl minuty. Martin Prokop skončil 17. a celkově je sedmý. V kategorii kamionů dál vládne suverénní „modrá armáda“ ruských kamazů, Martin Macík dojel osmý. Aleš Loprais v závěru ztratil, nicméně udržel si páté místo v průběžném pořadí.

Zase tvrdá etapa. Byl jsem rád, že to bylo trošku rychlejší, popisuje dojmy Martin MichekVideo: Orion Moto Racing Group

Michek na 255 měřených kilometrech postupně zvyšoval tempo, a když v závěru někteří favorité nečekaně ztratili, skončil 13. „Za výsledek jsem hrozně rád. Speciálka byla rychlá, ale v polovině to byl velký mazec. Nicméně držel jsem, snažil jsem se makat co nejvíc. Užil jsem si celou etapu. Byl v ní písčitý a malinko tvrdší povrch, ale jsem šťastný, že jsem v cíli. Držte nám palce, protože Dakar je ještě dlouhý," řekl po dojezdu.

V celkovém pořadí se po dodatečné penalizaci Jana Brabce posunul na 22. pozici, Brabec je nyní 25. V čele je stále Brit Sam Sunderland, který už má ale náskok jen čtyři sekundy na Adriena van Beverena z Francie.

V kamionech si dál nekompromisně počínají Rusové, tentokrát vyhrál Sotnikov. Martin Macík na něj na osmém místě ztratil přes 12 minut, Aleš Loprais dokonce 16 minut. Skončil jedenáctý, nicméně v celkovém pořadí zůstává těsně pátý.

Kamion Martina Macíka ve třetí etapě Rallye DakarVideo: Big Shock Racing

„Zase jsme neměli několik desítek kilometrů stoprocentní výkon, takže jsme přišli o pár minut. Je to neuvěřitelně rychlé, ale budeme bojovat dál," uvedl Macík.

V kategorii aut zvítězil Španěl Carlos Sainz, což bylo jeho jubilejní 40. etapové prvenství na Dakaru. Dál však vede Katařan Násir Al-Attíja, který navíc výrazně navýšil svůj náskok. Jeho pronásledoval Sébastien Loeb na trati řešil technické problémy, dojel jen s pohonem dvou kol a nabral víc než půlhodinové manko. Martin Prokop obsadil 17. místo, na Sainze ztratil 15 minut a klesl na celkovou sedmou příčku. Na třetí mu ale chybí jen 12 minut.

„Zase to byly velké fofry. Viděl jsem tu snad nejrychlejší úsek, kdy jsme jeli 45 kilometrů pořád na plný plyn. A nebýt úseků s mokrým pískem, tak jsme ani nikde nezpomalili. Nicméně myslím, že jsme se zlepšili. Měli jsme mnohem lepší rytmus, drželi jsme víc rychlé pasáže a v dunách jsme byli plynulejší. Takže z toho máme mnohem lepší pocit," řekl Prokop, jenž si v etapě dával pozor na hrozící defekt.

Zdeněk Tůma dojel mezi čtyřkolkami desátý, v této třídě nicméně pokračuje pouze dvanáctka jezdců.

Obhájce vítězství v kategorii lehkých prototypů Josef Macháček měl přes vydařený úvod technické potíže a etapu dokončil jako osmatřicátý se ztrátou hodiny a půl na vítězného lídra Setha Quintera z USA. „Buggina šla od rána nádherně a libovali jsme si, jak letíme. Jenže pak se stala závada, kvůli níž mohlo skončit celé naše působení na Dakaru. Jen díky tomu, že mám mechanické zkušenosti a improvizovaně jsem to sešrouboval, jsme nakonec dojeli do cíle a můžeme pokračovat," uvedl Macháček, kterému patří 15. místo.

Rallye Dakar - 3. etapa: Kajsumá - Kajsumá (636 km celkově/255 km rychlostní zkouška):