Tänak vyhrál potřetí Finskou rallye, Rovanperä druhým místem zvýšil vedení v MS

Estonský pilot Ott Tänak z týmu Hyundai vyhrál potřetí v kariéře Finskou rallye. Mistr světa z roku 2019 porazil na rychlých lesních cestách v okolí Jyväskylä o 6,8 sekundy místního rodáka Kalleho Rovanperäho s toyotou, jenž díky druhému místu zvýšil své vedení v šampionátu.

Estonský pilot Ott Tänak na archivním snímku.

Čtyřiatřicetiletý Tänak získal rozhodující náskok v páteční první etapě, v níž musel vítěz letošních pěti rallye Rovanperä coby lídr MS čistit trať. Jednadvacetiletému Finovi se v dalších dnech dařilo částečně ztrátu stahovat, na první výhru na domácí rallye ale nedosáhl.

Tänak ve Finsku navázal na své triumfy z let 2018, 2019. Díky druhému vítězství v sezoně po červnové Sardinii se posunul na druhé místo průběžného pořadí o bod před týmového kolegu Thierryho Neuvillea z Belgie, jenž dojel pátý.

Rovanperä díky tomu navýšil své vedení v MS už na 94 bodů a míří suverénně za titulem. Do konce sezony zbývá už jen pět soutěží a na jedné se dá získat maximálně 30 bodů.

Třetí místo v rallye uhájil heroickým výkonem na závěrečné power stage Esapekka Lappi. Finský jezdec šel v předposlední rychlostní zkoušce se svým yarisem přes střechu a auto poničil. Posledních 11 měřených kilometrů tak musel odjet bez předního skla a části střechy a před proudícím větrem se chránil lyžařskými brýlemi. I tak za sebou udržel o 17 sekund dalšího jezdce Toyoty, obhájce loňského vítězství Elfyna Evanse z Británie.

Šampionát pokračuje za dva týdny asfaltovou Ypres rallye v Belgii.