V kamionech to byl pro Čechy pátek 13. a nabrali ztrátu, Prokop je dál šestý

Měla to být kombinace dvou etap, která rozboří dosavadní pořadí a která bude plná nástrah. Největší favorité i většina Čechů ale písčité překážky v Pusté končině zvládli bez potíží a už jim zbývají jen dvě etapy k definitivnímu cíli letošního ročníku Rallye Dakar. Martin Prokop dojel dnes v autech sedmý a drží šestou pozici celkově. Motocyklista Martin Michek zůstává i po 12. etapě na 13. místě. Jen v kategorii kamionů to pro Čechy byl pátek 13. se vším všudy a nabrali výraznou ztrátu.

Pátek třináctého se vším všudy. Takto si v dunách lehl na bok kamion Jaroslava ValtraVideo: Buggyra Racing

Mezi motorkáři vyhrál Chilan José Ingnacio Cornejo, lídrem soutěže se ale stal Australan Toby Price. Má však náskok pouhých 28 vteřin na druhého Skylera Howese. Martin Michek dojel 17., v průběžném pořadí dál zůstává třináctý.

"Sedmnácté místo je bomba, ztráta na vítěze byla jenom pět minut. Takže všichni jedou naplno, úplně na krev. Dneska byly měkké duny, jelo se v nich rychle a těžce. Velká makačka a jsem moc rád, že jsem v cíli. Máme za sebou dvanáct etap, což je takový malý Dakar. Normálně by bylo všechno hotovo, nicméně před námi jsou ještě dvě etapy. Musím to dotáhnout do cíle fyzicky a motorka technicky," řekl Michek.

Dáváme do toho maximum, na nic se nečeká! Martin Michek musí po dvanácté etapě dobíjet baterkyVideo: Orion Moto Racing Group

V autech potvrdil suverenitu z posledních dní Sébastien Loeb. Znovu vyhrál etapu, posunul se na průběžnou druhou příčku, avšak Násir al-Attíja si udržuje bezpečný a obří náskok hodiny a 27 minut.

Martin Prokop na Loeba ztratil deset minut a skončil sedmý. V celkovém pořadí je stále šestý, když mu chybí 26 minut na pátého Henka Lategana.

"Dnes to bylo malinko těžší, protože některé výjezdy byly opravdu vypečené a daly nám zabrat. Od počátku bylo jasné, že den bude složitý. Asi jsem jel moc opatrně, moc klidné tempo, protože Kuba Przygonski nás předjel. Řekl jsem si, že si toto nenechám od týmového kolegy líbit a začali jsme tahat. Kousek před cílem jsme ho předjeli," pochvaloval si Prokop souboj na trati. "Je vidět, že v dunách něco ukázat umíme a i můžeme."

V kategorii kamionů vyhrál Nizozemec Janus van Kasteren, jenž vede také celkově. Na krajana Martina van den Brinka, který měl na trati problémy, má náskok už 33 minut. Více než půlhodinové manko v závěru nabral také Martin Macík, který se do té doby držel na druhé příčce. Skončil čtvrtý, zůstává sice celkově třetí, ale na Van Kastera nyní ztrácí už hodinu a 20 minut.

"Výborná etapa, fakt těžká a jelo se nám nádherně," popisoval Macík. O lepší výsledek ho však připravilo nefungující čidlo na voze. "Zastavovali jsme kvůli němu skoro každých deset či dvacet kilometrů. Občas to chcíplo, chvíli jelo a pak zase nejelo. Asi 20 kilometrů před cílem jsme ho museli vyměnit a ztratili tak hodně času."

David Pabiška odtajnil, jak to vypadá v bivaku. Dlouhatánská fronta na jídlo a otevřené stanyVideo: David Pabiška

Potíže ale postihly i ostatní. Hned v úvodu nabral Jaroslav Valtr ztrátu přes dvě hodiny, když převrátil svou tatru na bok. Martin Šoltys pak nabral více než tři hodiny.

Rallye Dakar - 12. etapa: Ardá - Šajbá (376 km celkově/185 km rychlostní zkouška):