Hlavní obsah

Olympijská vesnice otevírá náruč, první se ubytují veslaři

Pavel NovotnýSport.czPrávo
16. 7. 2021 11:09

První velký zátěžový test čeká v nadcházejících dnech pořadatele olympijských her v Tokiu. Do japonské metropole se totiž týden před zahájením přivalí první velká vlna sportovců a organizátoři si v ostrém režimu vyzkoušejí funkčnost přísných opatření, která kvůli pandemii koronaviru nastavili. První obyvatele už v olympijské vesnici během dneška netrpělivě vyhlíželi i členové české olympijské mise.

Foto: Český olympijský výbor

Pro koho je vesnice určená, je jasné na první pohled.Foto: Český olympijský výbor

Článek

Vůbec prvním českým olympionikem, který dorazil přímo do dějiště her, byl windsurfař Karel Lavický. Pětatřicetiletý účastník her v Londýně a Riu de Janeiro ale v úterý zamířil rovnou do speciální jachtařské vesničky u maríny v Enošimě, která se nachází hodinu jízdy jižně od Tokia a o medaile se zde plachtilo již na hrách v roce 1964.

Vyhrazené bydlení v hlavní vesnici obsadí z Čechů jako první veslaři, kteří se dnes do Tokia přesunou z aklimatizačního kempu v prefektuře Kóči. Zítra pak dorazí početná skupina zahrnující mj. reprezentanty v šermu, stolním tenisu, sportovní gymnastice, plážovém volejbalu, cyklistice a lukostřelbě, která dnes dopoledne odlétá z pražských Kbel vládním speciálem. V neděli atmosféra vesnice u Tokijského zálivu pohltí i tenistky Petru Kvitovou s Markétou Vondroušovou.

Foto: Český olympijský výbor

Vesnici oživuje všudypřítomná zeleň.Foto: Český olympijský výbor

Je nicméně jisté, že letos bude pobyt na hrách jiný. Sportovci mohou na šanci poznat ve volné chvíli Tokio či návštěvu jiného sportu kvůli protiepidemickým opatřením zapomenout a ve vesnici na ně proto vedle bydlení čekají i prostory pro trávení času mimo tréninky, soutěže a závody.

Foto: Český olympijský výbor

Ulise olympijské vesnice brázdí autonomně řízené elektrické minibusy.Foto: Český olympijský výbor

Vyhledávanou atrakcí se asi stanou autonomní elektrická vozítka, která brázdí ulice vesnice a ulehčují vedle flotily sdílených kol přepravu na delší vzdálenosti. „"Myslím, že to bude pro sportovce zajímavá záležitost. I když ale jezdí tak pomalu, že se do nich ani nevyplatí nastupovat," komentoval s úsměvem inovativní dopravní alternativu šéf české mise Martin Doktor.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články

Kalendář:

Kalendář