Rychlobruslařka Sáblíková po fantastické jízdě obhájila olympijské zlato v závodě na pět kilometrů

Fenomenální rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na olympijských hrách zlatou medaili v závodu na pět kilometrů. Česká reprezentantka porazila v sedmé rozjížďce o téměř tři sekundy favorizovanou Nizozemku Ireen Wüstovou, která se radovala ze stříbra. Bronz si odveze ze Soči další Nizozemka Carien Kleibeukerová. Rodačka z Nového Města na Moravě nepoznala na nejdelší trati hořkost porážky od roku 2007.

Martina Sáblíková se raduje z obhajoby zlaté olympijské medaile na 5000 metrů.

Sáblíková ke stříbru z tříkilometrové trati přidala nejcennější medaili a svoji olympijskou sbírku rozšířila o celkově třetí zlato a pátý cenný kov. Čeští sportovci získali na těchto hrách už osm medailí, už se tedy jedná o nejúspěšnější zimní olympiádu v historii ČR. V doposud rekordním Vancouveru získali Češi šest cenných kovů.

Když Sáblíková s Wüstovou přišly na řadu, byla v čele Kleibeukerová, která pětku zvládla ve velmi kvalitním čase 6:55,66. Světová rekordmanka sice za soupeřkou v předposlední rozjížďce v úvodu zaostávala, ale obě zajížděly rychlejší mezičasy než průběžně vedoucí závodnice. Sáblíková se Wüstové postupně začala přibližovat a dostala se před ni zhruba tři a půl kola před cílem. Strojovým tempem pak náskok navyšovala a do cíle nakonec dorazila v čase 6:51,54.

Pořadím na medailových postech mohly zamíchat v závěrečné dvojici německá veteránka Claudia Pechsteinová a další ze silné nizozemské reprezentace Yvonne Nautaová. Ty však na nejlepší nestačily a zařadily se na páté a šesté místo.