Hlavní obsah

Krasobruslaři Taschlerovi na ZOH postoupili ze 17. místa do volných tanců

12. 2. 2022 15:56

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi skončili na zimních olympijských hrách v Pekingu sedmnáctí v rytmickém tanci, což jim s přehledem zajistilo postup do finálové dvacítky pro volné tance. Čeští reprezentanti si polepší oproti loňskému mistrovství světa, kde skončili dvaadvacátí. Vedou čtyřnásobní mistři světa Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron, kteří při prvním startu na vrcholné akci od ME 2020 překonali vlastní světový rekord.

Foto: Ints Kalnins, Reuters

Taneční pár Natálie a Filip Taschlerovi.Foto: Ints Kalnins, Reuters

Článek

Sourozenci Taschlerovi při olympijské premiéře uzavírali první skupinu ze třiadvaceti startujících a za vystoupení na hudbu zpěvačky Madonny dostali 67,22 bodu, což bylo o dva a půl méně než na lednovém mistrovství Evropy. Zařadili se průběžně na první nepostupovou pozici a museli čekat, jak si povedou jejich nejbližší konkurenti. Nakonec za sebou nechali celkem šest párů a představí se i v pondělních volných tancích. Ve finálovém programu bude mít Česko na těchto olympijských hrách zastoupení poprvé, protože Michal Březina překvapivě neuspěl a postup byl daleko v týmové soutěži.

Stříbrní olympijští medailisté z Pchjongčchangu 2018 Papadakisová a Cizeron závodili na vrcholné scéně naposledy před rozšířením koronavirové pandemie, kdy na ME překvapivě prohráli s Rusy Victorií Sinicinovou a Nikitou Kacalapovem. Francouzští krasobruslaři jeli jako první z favoritů na závěr předposlední skupiny a nasadili laťku mimořádně vysoko. Za provedení všech prvků dostali vysoké kladné známky, v hodnocení programových komponentů, jako jsou bruslařské dovednosti nebo interpretace hudby, padaly i absolutní desítky. Celkem nasbírali 90,83 bodu, čímž o osm desetin překonali vlastní maximum z listopadu 2019.

Nikdo jiný se dosud v aktuálním systému hodnocení přes 90 bodů za rytmický tanec nedostal a nestalo se tak ani dnes. Úřadující mistři světa i Evropy Sinicinová a Kacalapov si vylepšili osobní maximum na 88,85 bodu, ale na Francouze ztrácejí bezmála dva body. Elitní ruský pár v rytmickém tanci vrátil porážku Američanům Madison Hubbellové a Zacharymu Donohueovi, kteří se díky známce 87,13 bodu usadili na průběžné třetí pozici.

Mají výrazný, zhruba tříbodový náskok před nejbližšími pronásledovali - dalším americkým párem Madison Chocková, Evan Bates a Rusy Alexandrou Stěpanovovou a Ivanem Bukinem. Pondělní volné tance začnou ve 2:15 SEČ, noví olympijští šampioni budou známí po půl šesté ráno.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:
Krasobruslení:
Taneční páry - rytmický tanec:
1. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 90,83 b.
2. Sinicinová, Kacalapov (Rus.) 88,85
3. Hubbellová, Donohue 87,13
4. Chocková, Bates (všichni USA) 84,14
5. Stěpanovová, Bukin (Rus.) 84,09
6. Gillesová, Poirier (Kan.) 83,52
...17. Taschlerová, Taschler (ČR) 67,22.

Reklama