PEKINGSKÝ SOUHRN: Hokejisté padli s Dánskem. Pančochová do finále nepostoupila, v akci byla Dubovská

Pět dní po zahájení zimních olympijských her začal v Pekingu hokejový turnaj mužů. Čeští reprezentanti do něj vstoupili šokující porážkou s Dánskem 1:2. Medaile se ve středu udělovali v šesti disciplínách. Snowboardistka Šárka Pančochová neuspěla v kvalifikaci U-rampy. Senzací je krach Američanky Mikaely Shiffrinové, která nedokončila první kolo slalomu žen. Závod nakonec ovládla Petra Vlhová, Češka Martina Dubovská skončila třináctá.

Český brankář Šimon Hrubec inkasuje po střele Markuse Lauridsena.

Čeští hokejisté vstoupili do olympijského turnaje v Pekingu porážkou 1:2 s Dánskem. Seveřané zápas skupiny B rozhodli už v první třetině, ve které si vypracovali dvoubrankové vedení. Hrdinou utkání byl brankář Sebastian Dahm, který si připsal 39 úspěšných zákroků. O jediný český gól se postaral ve 24. minutě kapitán Roman Červenka.

Druhé utkání čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v pátek se Švýcarskem.

Slovensko má zlato

I Slovensko se den po České republice dočkalo první zlaté olympijské medaile. Po prvním kole slalomu sice hvězdná favoritka Petra Vlhová byla až osmá, ale díky skvělé druhé jízdě se vyšvihla ke zlatu.

Další obrovská favoritka Američanka Mikaela Shiffrinová vypadla už v prvním kole. Nejlepší Češka Martina Dubovská obsadila nakonec třináctou příčku.

Z českých reprezentantek se do cíle obou jízd dostala ještě Gabriela Capová, která obsadila 32. místo se ztrátou 6,26 sekundy na Vlhovou. Elese Sommerová po 38. místě v prvním kole druhé nedokončila.

Pančochová opět neuspěla

Snowboardistka Šárka Pančochová má za sebou druhou ze tří disciplín v Pekingu. V úvodním slopestylu neuspěla a na boje o medaile musí česká reprezentantka zapomenout už po kvalifikaci U-rampy. V prvním jízdě dostala 41,75 bodu a ve výsledkové listině figurovala na 15. místě. Vylepšit hodnocení se Pančochové nepovedlo, při posledním triku druhé jízdy upadla a bylo po nadějích. Poslední šance má Češka v Big Airu, který je na pořadu v pondělí.

Kvalifikaci U-rampy ovládla obhájkyně zlata z Pchjongčchangu Američanka Chloe Kimová s výkonem 87,75. Na druhém místě byla Micuki Onová z Japonska a třetí domácí reprezentantka Cchaj Süe-tchung.

Snowboardistky bojují na olympiádě v Pekingu v kvalifikaci U-rampy, v akci je i česká reprezentantka Šárka Pančochová. (ilustrační foto)

Severská kombinace přišla před závodem na středním můstku o největší hvězdu. Jarl Magnus Riiber z Norska nemůže na start kvůli covidu a stejný důvod vyřadil i další tři uchazeče o medaile včetně německého olympijského vítěze Erika Frenzela.

Pro teprve dvacetiletého Rakušana Johannese Lampartera, který je mistrem světa na velkém můstku a lídrem Světového poháru, se tak otevřela šance na zlatý double. Z českého kvarteta je na tom před svou třetí olympiádou nejlépe Tomáš Portyk, který v Klingenthalu obsadil 18. místo.

Olympijskou vítězkou ve snowboardcrossu se stala Lindsey Jacobellisová. Šestatřicetiletá Američanka se prvního zlata dočkala 16 let po fiasku v Turíně, kde ji o vítězství připravil trik na předposledním skoku. Pro Vendulu Hopjákovou skončil závod v osmifinále tvrdým pádem, při němž si zlomila ruku.

Vendula Hopjáková po pádu v olympijském osmifinále.

Big Air vyhrál Nor Ruud

Premiéru lyžařského Big Airu na olympijských hrách ovládl suverénně Nor Birk Ruud. Druhý skončil Američan Colby Stevenson a třetí Švéd Henrik Harlaut

Jeden z hlavních adeptů na medaili, sedmnáctiletý český rodák reprezentující Rakousko Matěj Švancer, vypadl překvapivě už v kvalifikaci.

Závod dvojic ovládli němečtí sáňkaři Wendl a Arlt, Češi na 16. místě

Němečtí sáňkaři Tobias Wendl a Tobias Arlt v Pekingu potřetí za sebou vyhráli olympijský závod dvojic. Totéž se v úterý podařilo i jejich krajance Natalii Geisenbergerové. Filip Vejdělek se Zdeňkem Pěkným obsadili při své premiéře pod pěti kruhy předposlední 16. místo.ejdělek s Pěkným za sebou v úvodní jízdě nechali pouze domácí pár. Ve druhé si o dvě příčky polepšili, ale s celkovým časem 2:00,117 se výš neposunuli. Na vítěze ztratili v součtu obou jízd tři a půl sekundy.