Hlavní obsah

Jílek má před sebou na olympiádě čtvrtý závod, patří mezi favority

Čtvrté a zároveň poslední představení čeká na olympiádě v Miláně rychlobruslaře Metoděje Jílka. Český reprezentant se v sobotu odpoledne postaví na start závodu s hromadným startem, kde patří mezi širší okruh favoritů. Přidá svou třetí medaili? Semifinále startuje v 15:00 a online reportáž můžete sledovat na webu Sport.cz.

Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters

Metoděj Jílek v závodě na 1500 metrů.

Článek

Milán (od našeho zpravodaje) - „Je to hrozně nevyzpytatelné. Mám šanci na medaili, ale taky můžu být patnáctý. Takže vůbec nedokážu říct. Záleží na tom, jak se závod bude odvíjet a jaká udělám rozhodnutí,“ říkal před závodem Jílek.

Takzvaný „masák“ devatenáctiletému teenagerovi opravdu sedí. V lednu v Inzellu vyhrál závod Světového poháru, předtím byl třikrát šestý.

Je to soutěž plná taktických hrátek, strategie, tak trochu připomíná cyklistický závod. A Jílek věří, že se mu podaří domluvit si spolupráci s jinými soupeři a zkusit odjet do úniku. „Bude tam Američan Jordan Stolz, kterého bude těžké, skoro nemožné porazit ve finálním sprintu. Takže to bude více únikové,“ tuší.

Jílek má v Miláně už zlato z deseti kilometrů a stříbro z poloviční trati. Na patnáctistovce skončil naposledy šestnáctý.

Co v sobotu? Nejprve jsou na programu semifinále od 15 hodin, kdy osm nejlepších postoupí do finále. To startuje v 16:40. V každém klání čeká rychlobruslaře 16 kol s tím, že se boduje průjezd po každých čtyřech kolech a nejštědřeji pak samozřejmě cíl.

Ještě si připomeňme, že pořadí Světového poháru v této disciplíně vede Nizozemec Jorrit Bergsma, druhý je úřadující mistr světa Andrea Giovannini z Itálie a třetí reprezentant Belgie Bart Swings, což je pro změnu obhájce zlata z Pekingu 2022. Metoděj Jílek je pak čtvrtý.

No a zmíněný Jordan Stolz už má v Miláně tři medaile, když ke zlatu z pětistovky a kilometru přidal stříbro na patnáctistovce.

XXV. zimní olympijské hry:
Rychlobruslení (Milán):
15:00 závod s hromadným startem muži - semifinále

Olympiáda 2026 v Miláně a Cortině

V Itálii se od 6. února koná olympiáda, která potrvá do 22. února. Sledujte program a výsledky ZOH, stejně tak medailové pořadí program Čechů.

České medaile: Zuzana Maděrová (zlato), Metoděj Jílek (zlato, stříbro), Eva Adamczyková (stříbro)

Víte, kde sledovat olympiádu? Sport.cz má dvě online studia, Italské ozvěnyCiao Italia.