Basketbalisté Německa a Dominikánské republiky v základní části MS nezaváhali

Basketbalisté Německa a Dominikánské republiky na mistrovství světa prošli základní částí bez jediného zaváhání. Němci na závěr skupiny E na Okinawě porazili Finsko jednoznačně 101:75. Dominikánská republika zdolala Angolu 75:67.

Australan Xavier Cooks smečuje během duelu s Japonskem.

Hlavní německá hvězda Dennis Schröder dovedl svůj tým k třetí výhře na turnaji 14 body a čtyřmi asistencemi. Další zástupce NBA Lauri Markkanen na straně poražených zaznamenal 12 bodů. Do osmifinálové fáze doprovodí Němce Australané po vítězství nad domácím Japonskem 109:89, kterému nezabránil ani autor 33 bodů Josh Hawkinson. V australském dresu zaznamenal Xavier Cooks 24 bodů a 16 doskoků, ještě dva body navíc přidal Josh Giddey.

Dominikánská republika zvládla zápas proti Angole, i když Karl-Anthony Towns nasbíral hned v úvodu tři osobní chyby a odehrál nakonec jen 15 minut. Během nich si připsal osm bodů.

„Máme mimořádný tým. Všichni nás odepisovali. Ale trénujeme s jedním z nejlepších trenérů na světě a věřili jsme, že dokážeme něco výjimečného,“ chválil hvězdný pivot Minnesoty argentinského kouče Néstora Garcíu.

Velké ostudě unikli Francouzi. Obhájci bronzových medailí, kteří měli patřit k adeptům na stupně vítězů, po porážkách s Kanadou a Lotyšskem vydřeli výhru nad Libanonem 85:79. Vítězství, jež ale nic nezměnilo na tom, že budou hrát pouze o 17. místo, jim až v závěru pojistil trojkou Nicolas Batum. Kvůli zranění kotníku Francii chyběl pivot Rudy Gobert.

Zatím nejproduktivnější tým šampionátu Kanaďané proti Lotyšsku během druhé čtvrtiny zlikvidovali dvanáctibodové manko a zbytek utkání snadno dovedli k výhře a prvenství ve skupině H. Rozehrávač Oklahomy Shai Gilgeous-Alexander k tomu přispěl 27 body. Trojici soupeřů severoamerický celek přehrál průměrně o 37 bodů na zápas a nastřílel 15 trojek na utkání s více než čtyřicetiprocentní úspěšností.

Suverénní jsou i Litevci, kteří i ve třetím utkání nastříleli přes 90 bodů a opět v rozdílu skóre nešli pod dvacet. S Černohorci prohráli ofenzivní první čtvrtinu 26:27, ale v dalších dvou dovolili soupeři dát dohromady jen 23 bodů. Po 19 bodech dali za vítěze barcelonský rozehrávač Rokas Jakubaitis a za poražené pivot Chicaga Nikola Vučevič.

V utkání o třetí místo ve skupině D po 29 letech vyhráli zápas na mistrovství světa Egypťané, kteří porazili Mexiko 100:72. Uchovali si tím naději na účast na olympijských hrách v Paříži, kam se kvalifikuje nejlepší africký tým na MS.