Hlavní obsah

Oběti sexuálního zneužívání lékaře Nassara chtějí 130 milionů dolarů od FBI

21. 4. 2022 19:46

Oběti sexuálního zneužívání Larryho Nassara, bývalého dlouholetého lékaře amerického gymnastického svazu, požadují odškodnění od FBI za špatný postup při vyšetřování případu. Každá z třinácti žen žádá 10 milionů dolarů. Podle nich chybné jednání agentů umožnilo sportovnímu lékaři ve zneužívání pokračovat. O požadavcích obětí informovali dnes jejich právní zástupci.

Foto: Yuri Gripas, Reuters

Ilustrační foto. Foto: Yuri Gripas, Reuters

Článek

Nassar byl v roce 2018 za zneužívání gymnastek a držení dětské pornografie odsouzen v několika procesech k více než 300 letům vězení. Svědčilo proti němu přes 350 žen. Mezi jeho oběti patřily i olympijské vítězky Simone Bilesová, McKayla Maroneyová, Gabby Douglasová či Aly Raismanová. Michiganská univerzita se s více než třemi stovkami obětí už před třemi lety dohodla na odškodnění ve výši 500 milionů dolarů.

Generální inspektor ministerstva spravedlnosti loni dospěl k závěru, že FBI udělala zásadní chyby, když se v roce 2015 dozvěděla o obviněních proti Nassarovi.

"Po létě 2015 neměl být nikdo napaden, protože FBI měla konat," citovala agentura AP Grace Frenchovou, zakladatelku skupiny Armáda přeživších. "Vědomí, že FBI mohla někomu pomoci vyhnout se tomuto traumatu, mě znechucuje," uvedla.

Podle právníka obětí Jamieho Whitea pokračoval Nassar v terorizování žen zbytečně ještě 17 měsíců. "Nešlo o případ s falešnými dvacetidolarovkami nebo o daňové podvody. Byla to obvinění sériového násilníka, o kterém FBI věděla, že je to lékař amerických olympioniček s neomezeným přístupem k mladým ženám," řekl White. Žalobu na FBI zatím nepodal.

Reklama

Sdílejte článek