Hlavní obsah

Handicapu navzdory. Triatlonista s Downovým syndromem zvládl Ironmana

9. 11. 2020 17:29

Vítězství nezlomné vůle navzdory handicapu. Jednadvacetiletý Američan Chris Nikic jako první člověk s Downovým syndromem dokončil Ironmana. Víkendový triatlonový závod skládající se z 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a maratonského běhu zvládl v Panama City Beach na Floridě za 16:46:09 hodiny. Příští rok by si rád vyzkoušel slavného Ironmana na Havaji.

Foto: Profimedia.cz

Chris Nikic v cíli floridského Ironmana.

Článek

Nikic se musel kvůli vrozené vadě odmala vyrovnávat s náročnými překážkami. V pěti měsících mu operovali srdce, do čtyř let nedokázal sám chodit, měl potíže s příjmem potravy. Ze sportů ho nejprve zaujal basketbal, poté se věnoval i golfu a atletice. Před dvěma lety objevil kouzlo triatlonu a začal se připravovat na svůj cíl, přestože nebylo v jeho silách uběhnout ani patnáctistovku.

Jenže jak známo, kde je vůle, je i cesta. "Když zvládneš Ironmana, bude z tebe mistr světa," napsal Chrisovi jeho otec Nik motivační heslo na zeď pokoje. A nezlomný mladík vzal výzvu vážně, denně trénuje čtyři až osm hodin.

S přípravou Nikicovi pomáhá Daniel Grieb, který sám absolvoval 16 Ironmanů a v sobotním závodu ho i doprovázel. Při plavání a běhu byli spojeni pásem.

"Pro mě a mou ženu je nejdůležitější, že syn se takhle začlenil a za něčím si jde," uvedl Nik Nikic. Chrisovým snem je prý mít zaměstnání, dům, auto a za manželku sexy blondýnku. "To je spíš metafora. Chce ve svém životě někoho výjimečného," řekl jeho otec.

Triatlon na Floridě byl prvním závodem série Ironman, který se povedlo v tomto roce při omezeních způsobených pandemií koronaviru uspořádat. Mezi muži slavil vítězství Američan Chris Leiferman v čase 7:52:44 a v kategorii žen Britka Katrina Matthewsová za 8:40:50.

Reklama

Související témata: