Londýnský maraton vyhráli Keňan Kipruto a Etiopanka Yehualawová

Keňan Amos Kipruto a etiopská běžkyně Yalemzerf Yehualawová vyhráli Londýnský maraton. Třiadvacetiletou vítězku nezastavil ani pád na 33. kilometru a cílem proběhla v třetím nejlepším čase slavného závodu 2:17:26 hodiny. Kipruto slavil premiérový maratonský titul za 2:04:39.

Keňan Amos Kipruto byl jako první v cíli.

Světová rekordmanka na silniční desítce Yehualawová za sebou o 41 sekund nechala obhájkyni prvenství Joyciline Jepkosgeiovou z Keni. Třetí skončila další představitelka etiopské školy Alemu Megertuová (2:18:32).

Rychleji než Yehualawová zvládly londýnskou trať dosud jen bývalá domácí hvězda Paula Radcliffeová v roce 2003 (2:15:25) a Keňanka Mary Keitanyová před pěti lety (2:17:01). Při absenci zraněné světové rekordmanky a dvojnásobné vítězky závodu Brigit Kosgeiové z Keni navázala Yehualawová na dubnový triumf v Hamburku, kde při debutu na hlavní vytrvalecké distanci vytvořila národní rekord 2:17:23.

Třicetiletý Kipruto si vylepšil maximum z loňského Tokijského maratonu, kde doběhl druhý za světovým rekordmanem Eliudem Kipchogem z Keni. Bronzový medailista z mistrovství světa v Dauhá 2019 porazil v Londýně o 33 sekund Etiopana Leula Gebresilaseho, třetí skončil o dalších sedm sekund zpět Bashir Abdi, somálský rodák reprezentující Belgii a držitel bronzu z loňské olympiády. Slavný Etiopan Kenenisa Bekele doběhl pátý (2:05:53). Na startu nebyli zraněný domácí favorit Mohamed Farah či Kipchoge, jenž před týdnem v Berlíně vylepšil historické maximum na 2:01:09.