Hlavní obsah

Pandemie, ideální čas pro podvody? Hříšníkům se dostalo varování!

Michal OsobaSport.czPrávo
16. 4. 2020 16:01

Se zastavením sportovního života došlo k výraznému omezení antidopingových kontrol, a tak rostou obavy, zda situace nevyužijí mnozí podvodníci. Z tréninku za pomoci zakázaných látek by pak mohli výrazně těžit při obnovení soutěží. Při anketě mezi světovými atlety se o legálnost výsledků v této sezoně kvůli menšímu počtu testů obávalo 78 procent respondentů.

Foto: Twitter@cate_S1

Počet antidopingových kontrol klesl po celém světě.Foto: Twitter@cate_S1

Článek

„Určitě si umím představit, že takové snahy budou,“ připouští Tomáš Vávra, tajemník Antidopingového výboru ČR. „Ale fungují sofistikované metody jako biologický pas, kdy je možné zjistit užívání zakázané látky i zpětně,“ varuje před snahou pomoct si nelegální cestou.

V některých zemích jako Rusko či Kanada byl antidopingový program pozastaven úplně, v Česku probíhá v redukovaném rozsahu. Pochopitelně odpadly soutěžní kontroly, méně je i těch mimosoutěžních. „Pohybují se v desítkách za měsíc,“ říká Vávra. Pro srovnání, vloni bylo v Česku odebráno celkem 1347 vzorků.

Pro rok, který měl být původně olympijským, chystal antidopingový výbor ještě důslednější program. „Takhle se o rok odsouvá, ale sportovci o něj nepřijdou,“ ujišťuje Vávra s úsměvem. Složitější je i analýza testů v drážďanské laboratoři, kam se vzorky musejí posílat poštou.

Komisaři jsou vybaveni vedle roušek i dezinfekcí, omezení pohybu jim ulehčuje práci při vyhledávání sportovců. „Ale i v minulosti až na výjimky fungovalo, že byli na místě, které uvedli. Novinkou je jen to, že po návratech ze zahraničí měli někteří povinnou karanténu, kam za nimi pochopitelně nemohli ani komisaři,“ říká Vávra.

Pro netradiční cestu se rozhodli v USA. Komisaři tam sportovce kontaktují pomocí videohovoru, dávají jim instrukce, jak odevzdat vzorek, který si pak vyzvedne kurýr. Do projektu se zatím dobrovolně zapojili atletické hvězdy Allyson Felixová a Noah Lyles či plavkyně Katie Ledecká.

Reklama

Sdílejte článek