Hlavní obsah

Proč se kůň lekl, český jezdec netuší. Olympijský sen se rozplývá

28. 7. 2023 19:20

Domácí prostředí nepomohlo. Čeští parkuroví jezdci se v kvalifikaci na OH 2024 v pražské Chuchli mezi postupující dvojici nevešli, skončili pátí. „Zklamání tam je. Myslím, že jsme měli opravdu dobrý tým," přiznává nejlepší z tuzemských jezdců Aleš Opatrný. Smolařem dne se stal ale Vladimír Tretera.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Nejlepší český parkurový jezdec Aleš Opatrný během kvalifikace na OH 2024 v Paříži v pražské Chuchli.

Článek

České kvarteto ve složení Tretera, Filip Doležal, Anna Kellnerová a Opatrný zaznamenalo celkem 48 trestných bodů, druzí Poláci 18 a vítězní předem favorizovaní Izraelci 9. První dvě země si zajistily účast na nadcházející olympiádě. Právě Tretera s koněm Gangster V/H Noddevelt byl v obou soutěžních kolech vyloučen za neposlušnost, když neskočil předposlední překážku.

„Nevím, co se stalo. Musím se podívat na video. Samotného mě to překvapilo, Ganster tyhle věci nedělá. Má odskákáno hodně závodu po celé Evropě s vyrovnanými výsledky. Modrou bednu sice nikdy nešel, ale těch ošklivějších má naskákáno hodně. Netuším, co se v jeho hlavě událo, proč se lekl. Ani se na něj nezlobím, je to hodný kůň," popisuje Tretera.

Mezi prvním a druhým kolem se snažil hlavně zachovat klid a doufal, že Gangster se přestane bát. „Moc jiného se toho udělat nedá. Koni do hlavy nevidíte, nemá cenu ho mlátit nebo něco jiného. Snažil jsem se po dobrém, nevyšlo to. Musíme potrénovat a věřím, že bude brzy zpět ve formě," věří Treteta, jenž šel z českých jezdců na řadu jako první.

Výsledky českých parkuristů v kvalifikaci na OH
JezdecKůňVýkon v 1. kole (trestné body)Výkon ve 2. kole (trestné body)
Vladimír TreteraGangster V/H NoddeveltVyloučenVyloučen
Filip DoležalCoup de Coeur Gp Madame Z1416
Anna KellnerováCatch Me If You Can Old104
Aleš OpatrnýLocanto RN40

Jelikož se v každém kole nejhorší výsledek škrtá, právě výkony Tretery se do konečného zúčtování nepočítaly. „Tím, že šel Vláďa na úvod, měli jsme v hlavách, že musíme dokončit. Malinko to člověk vnímal, ale soustředil jsem se hlavně na vlastní jízdu," praví Doležal. „Podávají dva tři roky stabilní výkony, počítali jsme s ním skoro jako s jedničkou celého týmu. Má dobrého koně. Nikdo nepočítal s tím, co se stalo. Kdyby skočil bednu, měli bychom nulu a všem by se jelo daleko lépe," říká o svém kolegovi Opatrný.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Český tým parkurových jezdců v kvalifikaci na OH 2024 v Paříži v pražské Chhuchli. Zprava Aleš Opatrný, Anna Kellnerová a Filip Doležel, Vladimír Treta chybí kvůli blížícímu se startu.

Podle Tretery nepanovala v českém družstvu špatná nebo dokonce nenávistná nálada. „Když jsme jeden tým, podporujeme se a nemyslím, že se někdo zlobil. Mrzí mě, že se tohle stalo. Stát se to může každému. Samozřejmě si musíme promluvit, ale je mezi námi dobrá atmosféra," dodává Tretera.

Šance na postup na OH 2024 není ani z nadcházejícího mistrovství Evropy, jezdci se ale stejně soustředili primárně na závody v pražské Chuchli. Pro většinu členů odpadá i možnost kvalifikace ze světového individuálního žebříčku.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Česká parkurová jezdrkyně Anna Kellnerová v kvalifiakci na OH 2024 v Paříži v pražské Chcuchli.

„Po jarním zranění mého koně Forewera se sen rozplynul. Chybí už jen šest měsíců do konce kvalifikace a s novým koněm Locantem patnáct výsledků nejde chytnout," vysvětluje Opatrný. „Celou sezonu jsme se připravovali na tento závod a o sbírání bodů do žebříku neuvažoval," přitakává Doležal.

„Mám patnáctiletou kobylu, kterou musím už šetřit. Mohu ji brát na velké závody jednou za čtyři až pět týdnů. Cíl v podobě žebříčku tento rok bohužel nemám," souhlasí Kellnerová. Největší šanci má Tretera, ale jak sám říká, musel by objíždět lépe bodované čtyř a pětihvězdičkové závody, což s sebou samozřejmě nese i finanční náročnost.

České jezdce hnaly v Chcuchli kupředu zaplněné tribuny. „Velká motivace a zodpovědnost. Lidé nás přišli podpořit a nechtěli jsme je zklamat," podotýká závěrem Kellnerová.

CET Prague Cup, mezinárodní závody ve skokových soutěžích CSIO4* - Pohár národů a olympijská kvalifikace družstev:
1. Izrael (jezdkyně Bondová/kůň Donatello 141, Russekoffová/C Vier 2, Muhr/Galaxy HM, Bluman/Ladriano Z) 9 tr. bodů
2. Polsko 18
3. Maďarsko 27
...5. ČESKO (Tretera/Gangster V/H Noddevelt, Doležal/Coup de Coeur Gp Madame Z, Kellnerová/Catch Me If You Can, Opatrný/Locanto) 48.

Reklama