Hlavní obsah

Tvrdý souboj o Paříž v domácím prostředí. Žádná procházka, ale věříme si, hlásí česká jednička

26. 7. 2023 12:52

Už v pátek se v pražské Chuchli uskuteční kvalifikace v parkurovém skákání na Olympijské hry v Paříži 2024. „Máme výhodu domácího prostředí a snad to klapne. Je zde ale hodně dobrých týmů, žádná procházka," hlásí nezkušenější z české čtveřice jezdců Aleš Opatrný. Dlouholetá česká jednička ale bude závodit s novým koněm.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Nejzkušenější český parkurový jezdec Aleš Opatrný vyhlíží kvalifikaci na OH v Paříži 2024.

Článek

Proč jste musel sáhnout ke změně?

Forewer se v půlce dubna zranil. Poranil si nohu a nedá se to vyléčit během týdne nebo čtrnácti dnů, jen delším časovým úsekem. Pokud by začal jezdit dřív, mohlo by se zranění vrátit, což samozřejmě nechceme. Sehnal jsem tedy nového koně, osmiletého Locanta. Jeho tatínek získal na olympiádě v Londýne stříbrnou medaili, takže předpoklady jsou skvělé. Zvládl jsem ho otestovat na čtyřech závodech. Při dvou soutěžích do 155 centimetrů měl vždy jednu chybu, ale myslím, že postupem času skáče lépe a lépe. Když šel Forewer minulou kvalifikaci na olympiádu, nebyl v osmi letech tak daleko, jako je Locanto teď. Locanto je nejlepší variantou z možností, které v Česku máme.

Jak moc velká komplikace to pro vás je?

Pro psychiku žádný problém, jsem zkušený a mám toho hodně za sebou. Locanto podobné parkury sice ještě nezažil, ale pocitově mu věřím. Má to v sobě a dokáže závod zvládnout.

Jaké pocity u vás dva dny před startem převládají?

Určitě menší napětí, ale moc se těšíme. Myslím, že máme skvělé koně a jezdce. Doufám, že to v pátek potvrdíme. Už jsme kompletně na místě. Filip Doležal je v Chuchli doma, má tady koně ustájené. Já jsem koně dovezl v úterý ráno a Anna Kellnerová s Vladimírem Treterou dorazili ve středu.

Olympijská kvalifikace v pražské Chuchli
Kvalifikace se uskuteční v pátek 28. července 2023 od 14:00. Český tým tvoří Aleš Opatrný, Anna Kellnerová, Filip Doležal a Vladimír Tretera. O dvě vstupenky do Paříže budou bojovat ještě reprezentanti Bulharska, Izraele, Litvy, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska, Turecka, Ukrajiny a Uzbekistánu.

Oproti minulým kvalifikacím, kdy postupoval jen vítěz, získají vstupenku do Paříže dvě nejúspěšnější země. Berete změnu jako výhodu?

Takhle to rozhodla Mezinárodní jezdecká federace. Na jednu stranu asi v pořádku, podmínky jsou pro všechny stejné. Jen minulý týden se jela jiná kvalifikace v Holandsku a byly tam čtyři týmy a dva se kvalifikovaly. Stejně tomu bylo v arabských zemích. Naše skupina patří mezi nejtěžší.

Je Izrael jasným favoritem?

Rozhodně. V týmu nemají ani izraelské jezdce, jsou to převážně Američané s izraelským občanstvím. Mají na papíře nejsilnější sestavu. Je to však jeden den, jeden závod a nemusí jim to vyjít.

Česká výprava + CzechiaVideo: Sport.cz

Předpokládám, že Paříž je velké lákadlo i z toho důvodu, že v Tokiu se skákalo bez diváků.

Každá olympiáda je strašně velké lákadlo. Ale Paříž o to větší, že se bude závodit nedaleko od nás. Navíc, jak říkáte, budou na místě diváci. V Tokiu to byly trochu smutné závody, zvláštní pro všechny sportovce.

Kvalifikace se koná v rámci mezinárodních závodů CSIO4* CET Prague Cup. Hraje roli, že se podnik posunul o úroveň výše a dostal čtyřhvězdičkové označení?

Pro olympijskou kvalifikaci je to jedno. Ta je vypsaná na 160 centimetrů. Jedná se o samostatný závod daný na maximum. Určitě bude i těžší než nedělní Grand Prix.

V Paříži spustili odpočet do olympiádyVideo: Reuters

Očekáváte, že se bude hodně chybovat?

Jak jsem zažil už dvě olympijské kvalifikace, tak dovedu možná odhadnout, že bude. Troufnu si říct, že vítězný tým může mít po dvou kolech mezi 15 a 20 trestnými body.

Může závodníkům i koním vyhovovat, že oproti minulým týdnům není takové vedro?

Je super, že se ochladilo. I kdyby mělo trochu pršet, koně to spíš uvítají. Samozřejmě nikdo nechce, aby přišla průtrž mračen a závody byly zrušeny. Lehký déšť však lepší než pětatřicet stupňů.

Očekáváte bouřlivou kulisu?

Věřím, že tribuny budou narvané a lidi uvidíme všude okolo kolbiště. Těšíme se a věříme, že diváci vytvoří fantastickou atmosféru.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •