Rychlobruslařka Sáblíková skončila na ME ve víceboji čtvrtá

HAMAR

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na vícebojařském mistrovství Evropy v Hamaru čtvrté místo a postarala se o jeden z největších českých úspěchů v historii. Po sobotní třetí pozici na 3000 metrů byla tentokrát osmnáctiletá reprezentantka na pětikilometrové trati nejrychlejší ze všech a za bronzovou medailí celkově zaostala o necelé dva body.

Podruhé v kariéře získala evropský titul třiatřicetiletá olympijská vítězka Claudia Pechsteinová z Německa, která zvítězila před Nizozemkami Renate Groenewoldovou a Ireen Wüstovou.

Sáblíková se po úvodní dnešní disciplíně, patnáctistovce, posunula v průběžném pořadí z osmého na sedmé místo. Po finálovém závodu, v němž Pechsteinovou i Groenewoldovou porazila o tři sekundy, pak ve výsledkové listině čtyřboje přeskočila další tři soupeřky.

Za svým juniorským světovým rekordem na 5000 metrů, který vytvořila v prosinci na Světovém poháru v Heerenveenu, zaostala Sáblíková o tři a půl vteřiny. Její trenér Petr Novák před odjezdem do Norska uvažoval o umístění do patnáctého místa, protože na kratších tratích jeho svěřenkyně nepatří do absolutní špičky.

Muži dnes museli absolvovat tři disciplíny, protože v sobotu odpoledne selhalo v hamarské olympijské hale chladicí zařízení. Závěrečná disciplína sobotního programu, 5000 m, proto byla odložena na dnešek. Šampionát zakončí mužský závod na deset kilometrů, před ním vede pořadí víceboje Ital Enrico Fabris.

Ženy - konečné pořadí víceboje:
1. Pechsteinová (Něm.) 163,159, 2. Groenewoldová 163,527, 3. Wüstová (obě Niz.) 163,849, 4. Sáblíková (ČR) 165,773, 5. Haugliová (Nor.) 166,178, 6. Lobyševová (Rus.) 167,464.
1500 m:
1. Wüstová 1:57,16, 2. Groenewoldová 1:57,77, 3. Pechsteinová 1:58,04, ...11. Sáblíková 2:01,83.
5000 m:
1. Sáblíková 7:05,10, 2. Pechsteinová 7:08,02, 3. Groenewoldová 7:08,76.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.