Hlavní obsah

Šachista Niemann se brání Carlsenově nařčení u soudu, chce stovky milionů

21. 10. 2022 12:28

Americký šachista Hans Niemann požaduje po mistru světa Magnusi Carlsenovi stovky milionů dolarů jako odškodnění za poškození reputace. Norský šampion považuje 40. hráče žebříčku za podvodníka a odmítá s ním hrát, přímé důkazy ale veřejnosti nepředložil.

Foto: Ritzau Scanpix, Reuters

Norský šachista Magnus Carlsen

Článek

Niemann nyní poslal celou kauzu k soudu a v pěti bodech obžaloby žádá odškodnění v celkové minimální výši 400 milionů dolarů (přes deset miliard korun) i po největším šachovém serveru a on-line herně Chess.com, Carlsenově společnosti Play Magnus a nejpopulárnějším šachovém streamerovi a hráči širší světové špičky Hikaru Nakamurovi.

"Hans Niemann chce napravit ničivou škodu, kterou obžalovaní způsobili jeho reputaci, kariéře a životu. Pomluvili ho a protiprávně se ho snažili odklidit na černou listinu v rámci jeho profese, které věnoval celý život," píše se v právním dokumentu, který Niemann sdílel na svém twitteru.

Devatenáctiletý talent přišel v návaznosti na kauzu už o několik lukrativních příležitostí. Server Chess.com ho vyřadil z on-line turnaje Chess Global Championships s dotací milion dolarů a pozvánku k účasti stáhli i pořadatelé "šachového Wimbledonu" ve Wijk aan Zee, který se uskuteční v lednu. Nedojde ani k zápasu dvou špičkových talentů mezi Niemannem a Němcem Vincentem Keymerem.

Kontroverze kolem Niemanna se táhne už od začátku září. Američan na prestižním Sinquefield Cupu v St. Louis porazil Carlsena dokonce černými figurami a světová jednička následně z turnaje odstoupila. Jednatřicetiletý Nor navíc o dva týdny později učinil další výmluvné gesto, když vzdal po druhém tahu vzájemnou partii v on-line turnaji seriálu Champions Chess Tour.

Carlsen později obvinil Niemanna z toho, že podváděl v mnohem více případech, než sám bezprostředně po kontroverzi v St. Louis přiznal. Americký šachista potvrdil podvod u dvou on-line turnajů na serveru Chess.com před několika lety, kdy ještě jako mladíček nebyl velmistrem. Za své tehdejší jednání se opakovaně omluvil.

Pozornost vzbudila rozsáhlá analýza Chess.com, která podezřívá Niemanna z podvodu v on-line partiích ve více než stovce případů. Řada podezřelých partií byla v roce 2020, tedy výrazně později, než Američan přiznal. Závěry dokumentu ale zdůrazňují, že v partiích hraných naživo za šachovnicí není z analýzy patrné nic výrazně neobvyklého. Mechanismus, který server používá na odhalování podvodníků, se navíc na klasické partie nespecializuje.

Chess.com nicméně upozornil na Niemannův strmý výkonnostní vzestup, rychlejší než v případě ostatních největších světových talentů. Američan se brání, že za vším stojí tvrdá práce zejména v koronavirové době, během které věnoval veškerý čas tréninku.

Server svá zjištění poskytl Mezinárodní šachové federaci FIDE, která řeší Carlsenova nařčení vůči Niemannovi. Zřídila kvůli tomu tříčlennou vyšetřovací komisi.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.