Hlavní obsah

Skon královny zastavil britský sport. Nehraje se golf, ragby ani Premier League

9. 9. 2022 9:10Aktualizováno 9. 9. 2022 13:14

Po úmrtí Alžběty II. se v Británii zastavil i sport. Z úcty k panovnici, která zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let, byl odložen i kompletní víkendový program fotbalové Premier League.

Foto: Dave Thompson, ČTK/AP

Marcus Rashford bouřlivě oslavuje gól vstřelený Arsenalu.Foto: Dave Thompson, ČTK/AP

Článek

Z fotbalových zápasů byly bezprostředně po úmrtí panovnice zrušeny páteční duely nižších soutěží Burnley - Norwich a Tranmere - Stockport, podobně učinilo i Skotsko a Severní Irsko. S dalšími kroky se čekalo na vyjádření vlády k očekávaným jedenácti dnům smutku.

Vláda poté v prohlášení uvedla, že během smutku sportovní organizace nemají povinnost rušit, nebo akce odkládat: "Je to plně na nich. Z úcty možná budou uvažovat o zrušení, nebo odložení akcí v den státního pohřbu." Jeho datum zatím nebylo potvrzeno, podle protokolu by se měl konat deset dní po Alžbětině úmrtí.

Anglická fotbalová liga se pro odklad rozhodla. "Prvoligové kluby se dnes ráno shodly, že víkendová utkání i pondělní dohrávka budou odloženy. Jde o projev úcty a respektu k památce výjimečné ženy a jejího přínosu pro celý národ," stojí v prohlášení Premiwer League.

Případné další změny programu během následujících dnů smutku zveřejní Premier League později.

Rušení soutěží se netýká jen fotbalu, cyklistický závod Kolem Británie odvolal poslední tři etapy, už dříve byl přerušen golfový turnaj okruhu DP World Tour v Surrey. Nebude se konat ani víkendový dostihový program a skotské ragbyové soutěže.

Minutou ticha před zápasy zesnulou královnu uctili například tenisté na US Open v New Yorku, baseballisté v zámořské MLB a předcházela duelům britských fotbalových klubů v evropských pohárech.

Například na stadionu Manchesteru United před Evropskou ligou se San Sebastianem nezněla před utkáním hudba a vlajky byly vyvěšeny na půl žerdi. Klub také vypnul všechny reklamní panely.

Soustrast vyjádřila i řada předních sportovních osobností. "Královna byla obrovskou inspirací a budu si ji pamatovat hlavně pro její neuvěřitelnou službu vlasti. Odpočívejte v pokoji, Vaše Veličenstvo," napsal kapitán fotbalové reprezentace Harry Kane na twitteru.

"V myšlenkách a modlitbách jsem dnes s mojí královnou. Bůh s Vámi," přidal boxerský šampion Tyson Fury. Jeho rival Anthony Joshua na sociálních sítích napsal: "Odpočívejte v pokoji."

Čtyřnásobný olympijský vítěz atlet Mo Farah označil setkání s královnou za největší čest v životě. "Milovali ji po celém světě a mnoha lidem bude chybět. Budeme si ji pamatovat pro její vřelý vztah k lidem," prohlásil.

"Měl jsem to potěšení se s královnou několikrát potkat," přidal šestinásobný olympijský vítěz v dráhové cyklistice Chris Hoy. "Vždy jsem obdivoval její oddanost funkci stejně jako velkorysost a účast vůči všem, které potkala," dodal.

Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek večer ve věku 96 let. Na trůnu strávila 70 let a byla nejdéle vládnou panovnicí v britských dějinách. Novým králem se stal její třiasedmdesátiletý syn Charles.

Reklama

Související témata:
Spojené království