Hlavní obsah

Svaz zápasu bojuje s následky zpronevěry, pomoci přežít má i transparentní účet

15. 12. 2021 14:56

Svaz zápasu České republiky řeší existenční starosti. Do těch se dostal z důvodu majetkového trestného činu. Závažné ekonomické problémy se proto pokusili zástupci svazu vyřešit trochu netradiční cestou, a to založením transparentního účtu.

Foto: Profimedia.cz

Artur Omarov v akci (ilustrační foto)Foto: Profimedia.cz

Článek

Na účtu, který byl založen koncem listopadu, je i díky třem příspěvkům přesahujícím 20 tisíc korun už téměř čtvrt milionu. "Pokud by chtěl kdokoliv přispět na účet jakoukoliv částkou, budeme za jeho podporu velmi vděční," avizoval předseda svazu Belo Svitek, jenž je sám mezi dárci, kteří přispěli na účet.

"Předem děkujeme za pomoc a podporu, kterou svým příspěvkem českému zápasu vyjádříte. Stále totiž věříme, že solidarita mezi zápasníky a sportovci obecně může - i v této pro nás tak nelehké době - pomoci svazu zápasu zachránit jeden z nejstarších a nejtradičnějších olympijských sportů," doplnil Svitek.

"Bohužel musíme potvrdit, že se Svaz zápasu České republiky dostal do existenčních problémů, jelikož se stal obětí majetkového trestného činu. Jednalo se o fatální selhání jednotlivce. Jakmile jsme tuto skutečnost zjistili, podali jsme trestní oznámení a nyní celý případ šetří Policie České republiky," uvedl Tomáš Douda, jenž byl pověřen jako krizový manažer svazu.

Očekáváme jednoznačné závěry, říká Douda

"Musíme ale respektovat probíhající trestní řízení a neradi bychom činili vlastní závěry, jelikož nechceme nijak ovlivnit průběh tohoto řízení. Rádi bychom sdělili více informací o trestném činu a škodě, která vznikla, ale sami čekáme na závěry policie. Očekáváme, že orgány činné v trestním řízení vyvodí co nejdříve jednoznačné závěry, aby se svaz mohl všemi legitimními i legálními prostředky bránit," řekl Douda.

"V našem zájmu je, aby policie co nejrychleji konala a případ zpronevěry peněz brzy vyšetřila. Svaz se kvůli tomu dostal do velkých finančních potíží, proto jsme se rozhodli otevřít transparentní účet na pomoc zápasu," dodal Douda.

Prioritou je nyní zajistit finanční prostředky potřebné k zachování základního chodu svazu a sportovní činnosti. "Nemůžeme dopustit, abychom po úspěšném roce, kdy se Artur Omarov kvalifikoval na olympiádu, Adéla Hanzlíčková vybojovala medaili na mistrovství Evropy a i další zápasníci potvrzovali na turnajích dobrou formu, nemohli kvůli neomluvitelnému jednání jedné osoby pokračovat rozvíjet takto dobrý základ našich sportovců," zdůraznil Douda.

Foto: Ladislav Adámek

Adéla Hanzlíčková a Lenka Hocková-Martináková při tréninku.Foto: Ladislav Adámek

Svaz se snaží najít všechny možné cesty z krize. Jedná i s Národní sportovní agenturou, Českou unií sportu nebo Českým olympijským výborem. "Stále doufáme, že se nám podaří sehnat potřebné finance, které by zajistily chod svazu a všech našich sportovců. Snaha zachránit Svaz zápasu ČR je velmi ambiciózním plánem, který však hodláme uskutečnit," ujistil Douda.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.