Hlavní obsah

Svazy dostanou příští rok dotace na reprezentaci podle preferovaných sportů

2. 12. 2021 15:02

Svazy příští rok dostanou státní dotace na reprezentaci ve výši zohledňující preferenci jednotlivých sportů. Toto hledisko pro výpočet státní podpory schválila Národní sportovní agentura, jejíž předseda Filip Neusser takový postup avizoval už v září.

Foto: Instagram @filip_neusser

Filip Neusser Foto: Instagram @filip_neusser

Článek

Sporty jsou rozděleny na individuální a kolektivní a také olympijské a neolympijské s tím, že vyšší podpora by měla směřovat do olympijských sportů. "Česká republika si nemůže dovolit financovat 130 sportovních svazů stejnými kritérii a čekat, že budeme z velkých akcí přivážet jednu medaili za druhou. Stát musí jasně říct, kterou oblast preferuje a té přidat. My nyní říkáme, že chceme navýšit finance olympijským sportům v oblasti reprezentace tak, abychom v budoucnu měli více úspěchů na olympiádě a vozili ještě více medailí," uvedl Neusser v tiskové zprávě.

Pro talentovanou mládež a organizaci sportu budou platit stejná kritéria jako doposud. "V žádném případě to neznamená, že neolympijské sporty nebudeme podporovat," ujistil předseda NSA. Zohledňuje se velikost členské základny, počet dětí, sportovních klubů a organizovaných soutěží nebo vzdělání trenérů. V dotaci na reprezentaci hraje roli také počet reprezentantů, postavení svazu ve světovém žebříčku nebo účast a umístění na vrcholných akcích včetně olympijských her.

Letos si svazy rozdělily celkem 2,885 miliardy korun. "V současné době čekáme na schválení státního rozpočtu, do té doby nemůžeme oznámit, kolik peněz sportovním svazům rozdělíme v roce 2022. Určitě by ale nemělo dojít ke snížení letošní částky," uvedla místopředsedkyně NSA Markéta Kabourková. Nejvíce peněz letos získala Fotbalová asociace České republiky, která jako největší svaz v Česku inkasovala 537 milionů korun. S velkým odstupem následovali hokejisté (244 milionů) a atleti (175 milionů).

Reklama

Sdílejte článek