Článek
Ruský paralympionik Ivan Golubkov při nich otevřeně věnoval své dvě zlaté medaile z klasického paralyžování prezidentu Vladimiru Putinovi, přičemž vyprávěl, „jak moc si ho váží“ a tvrdil, že pro něj bylo silným zážitkem „vidět vlát vlajku a slyšet ruskou hymnu“ a hovořil i o důležitosti „oslavy své země“.
„Moje medaile patří naší zemi a jejímu prezidentovi,“ řekl podle agentury TASS Golubkov, když v nepřehlédnutelném rudém kabátě s výraznými zlatými prvky a velkým nápisem Russia neustále dostával do záběrů televize obří ruskou vlajku. Dělal prostě všechno pro to, aby svět zapomněl, že se jeho země už téměř pět let dopouští vojenské agrese a obsazuje území suverénního státu.
Zatímco parasportovcům napadené Ukrajiny bylo s odůvodněním porušení zásad apolitičnosti zakázáno nosit na paralympiádě oblečení s vyobrazením mapy jejich vlasti v původních hranicích před anexí Krymu a ruským napadením země v roce 2022, tak Golubkovovi prochází chvála vrcholného představitele režimu zodpovědného za tisíce mrtvých ve válečném konfliktu.
A Russian Paralympian wins gold and openly dedicates the medal to Putin, speaking about the importance of “glorifying his country.” So praising a dictator and a man responsible for thousands of deaths on the Paralympic stage is somehow apolitical.
— Saint Javelin (@saintjavelin) March 12, 2026
Meanwhile, Ukrainian… pic.twitter.com/1h78cuTIFS
Naopak ukrajinská parabiatlonistka Oleksandra Konovová si po zlatém závodě musela před medailovým ceremoniálem sundat náušnice v národní žluto-modré barvě a nápisem Zastavte válku.
Ukrajinská delegace pak během slavnostního zakončení paralympiády v Cortině naznačila, že celou věc vnímala jako snahu zavděčit se Rusku a připomněla případ, kdy během lyžařských soutěží byly sundávány ukrajinské vlajky, které na viditelná místa rozvěsili fanoušci či příbuzní parasportovců ze země, která těžce odnáší válečný konflikt.
Aby těch paradoxů nebylo málo, tak Mezinárodní paralympijský výbor se chystá vyšetřovat všechna protestní gesta parasportovců vůči Rusům na stupních vítězů. Patří mezi ně i odmítavý postoj Simony Bubeníčkové s trasérem Davidem Šrůtkem, kteří opakovaně na pódiu nesejmuli čepice, vždy se pootočili stranou a sklopili zrak do země.
Zjevně tak naznačili nechuť vzdát čest ruské hymně i vlajce. Odmítli se i fotit společně s vítěznou Ruskou Annou Bagijanovou, bez dalších prohlášení tak tiše vyjádřili svůj nesouhlas s pojetím ruské účasti na zimní paralympiádě.










