Hlavní obsah

Showtime! Seriál o Lakers má kultovní potenciál. I když se Magic nedívá

16. 3. 2022 21:08

Pro mnohé fanoušky je to zlatá éra zámořského basketbalu. Osmdesátá léta v NBA byla ve znamení rivality Boston Celtics a Los Angeles Lakers. Larry Bird vs Magic Johnson. A právě na tuto mimořádnou dekádu se teď z pohledu kalifornského týmu zaměřuje nový seriál, který v Česku běží pod názvem Lakers: Vzestup dynastie.

Foto: Ringo Chiu, Reuters

Magic Johnson a jeho Cookie Johnsonová.Foto: Ringo Chiu, Reuters

Článek

Skvělých basketbalových dokumentů je spousta. Kritici i fanoušci nedávno řičeli nadšením nad Posledním představením (v originále Last Dance) z produkce Netflixu, kde je v deseti dílech rozebraná kariéra Michaela Jordana.

HBO Max se nyní vytasilo s desetidílným hraným konkurentem a úvodní dvě epizody seriálu ukázaly, že to je trefa.

V první řadě je tu vynikající casting. Magica i s jeho úchvatnými basketbalovými finesami přesvědčivě vystřihl Quincy Isaiah. Solomon Hughes hraje neuvěřitelně přesně Kareema Abdul-Jabbara a pochybnostmi zmítaného kouče Jerryho Westa vycizeloval Jason Clarke.

V dalších dílech se můžeme těšit i na držitele Oscara za film Pianista Adriena Brodyho, který představuje legendárního trenéra Pata Rileyho. Fascinující je podoba herce Seana Patricka Smalla s Larry Birdem, dojde ovšem i na největšího fanouška Lakers Jacka Nicholsona v podání Maxe E. Williamse.

Produkce 'Lakers' se ujal Adam McKay, režisér filmů Sázka na nejistotu, nebo K zemi hleď! Vynikající je střih i práce s detaily, nechybí ani vtipné marginálie, jako je Jabbarova role v parodii Připoutejte se, prosím!

Ohlasy? Vesměs nadšené

Majitel Jerry Buss dokázal v LA záhy po svém vstupu do klubu vytvořit novou basketbalovou dynastii. V letech 1980-88 vyhráli Lakers pětkrát titul, když se na palubovce prezentovali nesmírně atraktivním 'run and gun' stylem přezdívaným Showtime. Magic kouzlil s přihrávkami, Kareem deptal soupeře nejen střelbou přes hlavu. A z lavičky všechno dirigoval Riley.

Vzestup dynastie má kultovní potenciál, i když hlavně pro basketbalové fanoušky. Znalost problematiky se v záplavě postav určitě hodí.

Zámořské ohlasy jsou vesměs nadšené. Oceňují formu, nadhled i tempo. Jediný problém? Snad zcizovací efekt, kdy postavy občas promlouvají k divákovi přímo do kamery.

Pokud ale i následujících osm dílů udrží laťku, budeme tu mít seriálový ekvivalent nejúžasnější dekády v dějinách Lakers. I když přímí aktéří s tím nemusí souhlasit.

"Nebudu se dívat, protože Showtime prostě nemůžete napodobit," oznámil Magic Johnson a raději se prý bude soustředit na čtyřdílný dokument z produkce Apple TV 'Říkali mi Magic.'

Producent seriálu s tím ale nic nenadělá. "Šli jsme do toho s nejlepšími úmysly, jenže to bývalí hráči nevědí. Jsou zvyklí, že po nich média neustále jdou. Kdybych s nimi mohl mluvit, řekl bych jim, že vykreslíme komplexní obraz. Ale naprosto chápu, že jsou rezervovaní, protože mě neznají," povzdechl si McKay.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •