Hlavní obsah

Po ruské agresi se postavili alibistické federaci. Nechtěli jsme tichý souhlas, líčí česká esa

21. 3. 2022 10:10

Na kurtech už si je beachvolejbalový svět jejich síly dávno vědomý, však Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem dokáží vyhrávat nejlépe obsazené turnaje a na žebříčku to dotáhli na druhou pozici. Teď si respekt vydobyli i svou aktivitou na sportovně-diplomatickém poli. Nejen o tom hovoří na startu nové sezony v podcastu Mixzóna.

Plážová volejbalisté David Schweiner a Ondřej Perušič v podcastu Mixzóna.

 
Článek

Ruská vojska zahájila svůj útok na Ukrajinu a jedna mezinárodní federace za druhou odebírala zemi agresora sportovní akce. Ale volejbalová federace, jedna z největších sportovních institucí na světe, trvala na svém, že se na podzim v Rusku bude bojovat o světové medaile v šestkovém volejbale. Odsouzení války? Ani o něm žádná zmínka...

„Hodně nás překvapilo, že mezinárodní federace, která by měla zaštiťovat hodnoty našeho sportu, se k tomu postavila takhle alibisticky,“ přiznává Perušič.

A tak se chopil iniciativy a dal dohromady petici proti postupu federace. Přibýval jeden podpis za druhým od profesionálních hráčů, amatérů i fanoušků.

„Kdybychom mlčeli a nijak se k tomu nevyjádřili, tak to může budit dojem nějakého tichého souhlasu. A to jsme určitě nechtěli,“ vysvětluje Perušič, student práv. Jejich petice slavila úspěch, FIVB Rusku pořadatelství šampionátu po otálení odebrala.

V Mixzóně ale rozebrali i nadcházející sezonu, kterou tento týden odstartují v mexickém Rosaritu. V novém systému turnajů, i s novými prvky ve hře. „Snad z nich budou překvapeni soupeři a ne my, poslední týdny na soustředění byly krušné,“ směje se Schweiner.

V nabitém turnajovém programu sezony je ale čekají i významné události v osobním životě. „V srpnu budeme mít oba svatby. I když naše organizační schopnosti nejsou úplně nejlepší, doufejme, že to klapne bez nějakého přešlapu,“ věří Schweiner. „Já se spokojil s rolí nepříliš aktivního manažera,“ přitakává s úsměvem Perušič.

Reklama