Hlavní obsah

STUDIO MS FOTBAL: Superhvězdy, ale žádná ega. Experti chválí favorita mistrovství světa

Aktualizováno

Kde se zastaví? Argentinský fenomén Lionel Messi je po dvou zápasech fotbalového mistrovství světa na pěti gólech, po Alžírsku (3:0) sestřelil i Rakušany (2:0) a odpoutal se od Němce Miroslava Kloseho v historických střeleckých tabulkách MS. Celkem osmnáct gólů, slušná porce. Na argentinského kouzelníka, další rozjeté hvězdy i jiná ožehavá témata si v pořadu STUDIO MS FOTBAL na Sport.cz posvítili bývalý reprezentant Roman Hubník a někdejší ligový brankář Jakub Diviš.

STUDIO MS FOTBAL 23.6.2026Video: Sport.cz

Článek

Témata dnešního dílu:

O Lionelu Messim a Argentině (1:05)

O Kylianu Mbappém a Francii (8:50)

O českém týmu (22:44)

O Lionelu Messim

Hubník: „Je to fenomén. Zaměřil jsem se na něj zejména v prvním poločase. Musím říct, že dozadu nula, prochodil to. Ale dopředu? Dal krásný gól a mohl dát další dva. U něj je neuvěřitelné, že má míč pět centimetrů u nohy a čeká na váš pohyb. Je vždy o myšlenku dopředu. I jeho přihrávky na půl metru jsou neuvěřitelné. Jde klidně do tří hráčů a má balon přilepený u nohy. Hrozně těžko se brání. Dokáže i nahrát. Spíš mě fascinovalo, jak se s ním u prvního gólu nikdo nevrátil.“

O síle Argentiny

Diviš: „Mají sedmnáct stejných hráčů z posledního mundialu, který vyhráli. Je znát, jak se strašně znají, jak mají systém stejný, jak o sobě vědí. Mají neskutečné automatismy, jak se chovají po ztrátě i zisku míče. A Messi je legendární. Je neuvěřitelné, co s balonem dovede. Mají to skvěle poskládané. Jsou sehraní i do defenzivní činnosti, kde soupeře do zakončení nepouští. Argentina na mě působí asi nejlíp ze všech favoritů.

Hubník: „Uvidíme, jak bude Messi pracovat dozadu proti silnějším soupeřům. Protože když nepracoval, soupeř měl více ze hry. Dozadu jsou výborní, ale když se podívám na Francii nebo Anglii, tak si nejsem úplně jistý, že je úplně největší favorit. Mají jen Messiho. Nedovedu si to bez něj představit, třeba ve chvíli, kdyby dostal červenou kartu s Alžírskem a pak měl jeden nebo dva zápasy stop. Zajímalo by mě, jak by Argentina pak hrála.“

O Kylianu Mbappém

Diviš: „Je super, že můžeme sledovat tuhle generaci hráčů. Jsou to opravdu neuvěřitelní borci. Mbappé má podobný přístup jako Messi, dozadu se mu moc nechce, ale viděli jsme několik situací, kdy šel do presinku a získal balon. Jeho dynamika na prvních pěti metrech a síla, to je neuvěřitelné. Má cit, umí si najít prostor, není zbrklý. Je radost se na něj dívat.“

Hubník: „Mbappé je ještě jinačí mašina. Předkopne si balon na deset metrů a hráče udělá o sedm metrů. To je neuvěřitelné, v nohách má dynamit. Nemá jen rychlost, ale udělal i stahovačku, narážel si s ostatními na dvou metrech. Francie má neskutečný mančaft.“

O ofenzivní síle Francie

Diviš: „Čísla Mbappého jsou skvělá. Ale celý útočný trojlístek je skvělý. Hrají bez klasického hroťáka, s Dembélém a Olisem rotují, jsou nečitelní pro obranu soupeře, do toho je tam obrovsky rychlý Barcola. Není to postavené jen na Mbappém, ti ostatní mu pomáhají něco vymyslet. Petr Mikolanda tu trefně řekl, že Brazílie má osm egomaniaků. Francie je pravý opak, všichni jsou týmoví, chtějí uvolnit kolegu do šance.“

Hubník: „Čtyřlístek Francie je neuvěřitelný. Mají rychlost, kreativitu, atletičnost, prostě všechno. Je radost se na ně dívat. Těším se na zápasy, až proti nim bude hrát Brazílie, Anglie. Zápasy ve skupině jsou pro tyhle týmy povinnost. Strašně se mi líbí vzadu i Upamecano, jak drží obranu.“

O Erlingu Haalandovi

Diviš: „Využívá své obrovské dispozice. I při té výšce a síle je dynamický. Když nabere rychlost, je strašně těžké ho od balonu dostat, skoro nemožné. Někdy mu balon odskočí, ale rve to přes sílu. U Haalanda musíš být přilepený. Když mu dáš deset centimetrů prostor, nikdy to už nevrátíš. Pak už jen čekáš, jestli dá gól.“

Hubník: „Je to ještě větší mašina než Mbappé. Taky ho nechcete bránit. Dává jiné góly než Messi nebo Mbappé. Třeba druhý gól? To bylo těžké trefit. Při troše štěstí mohl dát i hattrick, trefil tyčku. Mohli jsme mít všechny tři borce Haalanda, Messiho a Mbappého na pěti nebo šesti gólech. Uvidíme, jak bude reagovat Harry Kane.“

O více než dvouhodinové přestávce mezi Francií a Irákem kvůli bouřce

Diviš: „Takhle dlouhá pauza je obrovsky nepříjemná. Nevíš, jak dlouho bude trvat. Je to strašně nepříjemné na hlavu. Potřebuješ se zkoncentrovat na výkon a tohle je unavující a vyčerpávající. Pak je dostatečný prostor se rozcvičit, ale před dohráním zápasu jdeš jako do prvního poločasu. Znám ale pár českých trenérů, kteří by udělali během takhle dlouhé pauzy detailní rozbor, to by byla nekonečně dlouhá přestávka.“

O sestavě českého týmu proti Mexiku

Hubník: „Klidně bych udělal změnu. Je to buď, anebo. Výhra by znamenala postup, ale podle mě není co ztratit. Ve dvou předešlých zápasech jsme nepředvedli dobré výkony, přišla velká kritika. Kluci si to musí rozdat s Mexikem, aby ukázali i nějakou naději do budoucna.“

Diviš: „Změny by určitě měly přijít. Otázka by měla znít: Jak postavit tým, aby dokázal využít Patrika Schicka? Jsme hodně negativní směrem k němu, ale všechny týmy, které sledujeme, i ty slabší, se dostávají do útočné fáze snadněji než my. Našim kreativním hráčům, kteří by měli vytvářet šance a prostor pro Patrika Schicka, se nedaří. Nevytvoří mu situaci, kdy může svou výjimečnost ukázat. Proč nehraje dobře Šulc, proč je neviditelný Provod? Podle mě je to i systémem. Šulc potřebuje být ve hře, mít volnost, hrát pod hrotem. Nesvědčí mu být na křídle. Potřebujeme vytvořit co nejlepší klima pro naše dva rozdílové hráče, tedy pro Schicka a Šulce.“