Hlavní obsah

Rozhodnuto. Australský ministr vynesl verdikt o Djokovičovi

14. 1. 2022 7:58

Patálie Novaka Djokoviče nekončí. Ministr pro imigraci Alex Hawke využil své pravomoci a znovu zrušil srbskému tenistovi australské vízum. Právníci světové jedničky se však proti rozhodnutí odvolali.

Foto: Mark Baker, ČTK/AP

Devítinásobný šampion Australian Open bude letos v Melbourne s největší pravděpodobností chybět.

Článek

Na základě ministrova rozhodnutí by měl devítinásobný vítěz Australian Open opustit zemi. Pokud neuspěje s odvoláním u soudu, bude deportován. Soud by měl začít ve 20:45 melbournského času.

První grandslam sezony začíná už v pondělí a Djokovičovi už byl vylosován soupeř pro první kolo, jímž se stal krajan Miomir Kecmanovič. Jenže vidina boje o desátý titul v Melbourne a celkově 21. grandslamový nyní mizí rodákovi z Bělehradu před očima. Zároveň může přijít i o pozici jedničky, z níž ho může sesadit Rus Daniil Medveděv, nebo Němec Alex Zverev.

Djokovičovi bylo původně zrušeno vízum minulý týden po příletu kvůli chybné žádosti. Zároveň panovaly pochybnosti o dostatečných důvodech pro získání zdravotní výjimky z jinak povinného očkování proti koronaviru.

Foto: Asanka Brendon Ratnayake, Reuters

Novak Djokovič při tréninku, ilustrační foto.

Po víkendovém pobytu v detenčním hotelu se mu ale podařilo v pondělí uspět u soudu s odvoláním a vízum mu bylo obnoveno.

Rozhodnutí už mohl zvrátil jen ministr Hawke, který tak také v pátek učinil.

„Dnes jsem využil své právo vyplývající z migračního zákona a zrušil jsem panu Djokovičovi víza z důvodů veřejného zájmu. Při rozhodování jsem pečlivě zvážil informace od ministerstva vnitra, pohraniční stráže a pana Djokoviče. Vláda premiéra Morrisona je pevně odhodlána bránit hranice Austrálie, obzvlášť v souvislosti s covidem-19," uvedl Hawke.

Premiér také rozhodnutí ministra přivítal. „Australané museli kvůli pandemii hodně obětovat a oprávněně očekávali ochranu a to ministr (Hawke) udělal," sdělil Morrison.

Chronologie Djokovičovy kauzy

16. prosince 2021 - Djokovič měl pozitivní test na koronavirus, který mu umožnil přicestovat do Austrálie na první grandslam sezony, ačkoli není očkovaný proti covidu-19. Server německého magazínu Spiegel ale tento týden upozornil na to, že test mohl být zmanipulovaný. Při kontrole daného QR kódu se redaktorům nejprve ukázal jako negativní. Navíc existuje podezření, že test není ze 16. prosince, jak tvrdí tenista, ale o deset dnů novější.

25. prosince 2021 - Srbská média informovala o tom, že Djokovič navzdory tomu, že figuruje v srbské nominaci, nebude startovat na ATP Cupu, který se konal od 1. do 9. ledna v Sydney. O čtyři dny později to potvrdili i organizátoři turnaje, důvod Djokovičova odstoupení ale zveřejněn nebyl.

4. ledna 2022 - Djokovič na instagramu informoval, že dostal výjimku z očkování proti koronaviru a bude obhajovat titul na Australian Open. Nad jeho startem visel otazník od chvíle, co australská vláda podmínila start na úvodním grandslamu sezony povinnou vakcinací. Rozhodnutí komise poté potvrdili i organizátoři. "Žádost byla velmi přísně posouzena dvěma nezávislými komisemi zdravotnických expertů, z nichž jedna byla jmenována ministerstvem zdravotnictví státu Victoria," uvedli v prohlášení. Důvod udělení výjimky ale vedení australského tenisu neuvedlo s tím, že je to důvěrné.

5. ledna 2022 - Australský premiér Scott Morrison Djokoviče vyzval, aby předložil důkazy, že krok nezávislé komise byl oprávněný. V opačném případě by měl okamžitě Austrálii zase opustit. Výjimka z očkování proti koronaviru pro tenisovou světovou jedničku rozhořčila australskou veřejnost, která kvůli pandemii mimo jiné strávila dlouhou dobu v lockdownech.

- Australské úřady odepřely Djokovičovi vstup do země a přikázaly mu odcestovat. Srbský tenista po příletu do Melbourne uvízl na letišti Tullamarine. Do problémů se dostal kvůli špatnému typu víza, které mu proto bylo zrušeno. Srbský hráč chtěl do Austrálie vstoupit na základě dokumentu, který neumožňuje zdravotní výjimku z očkování. Djokovič se proti rozhodnutí odvolal, na verdikt soudu čekal uzavřený v karanténním hotelu.

8. ledna 2022 - Djokovičovi právníci informovali, že výjimku k účasti na Australian Open dostal na základě prosincového prodělání koronaviru.

10. ledna 2022 - Srbský tenista uspěl u soudu s odvoláním proti deportaci, a to kvůli procesnímu pochybení imigračních úředníků. Djokovič dostal zpátky pas a mohl definitivně opustit detenční hotel.

12. ledna 2022 - Djokovič se vyjádřil ke kritice, že se po pozitivním testu na koronavirus účastnil veřejných akcí. Srbský tenista v prohlášení na instagramu uvedl, že o výsledku se dozvěděl až posléze. Přiznal však, že s vědomím nákazy se 18. prosince zúčastnil rozhovoru pro deník L'Équipe. "Nechtěl jsem je zklamat, byl to závazek," vysvětlil Djokovič, proč rozhovor nezrušil.

14. ledna 2022 - Australský ministr pro imigraci Alex Hawke zrušil Djokovičovi vízum, které získal na základě výjimky z povinného očkování. Místo obhajoby titulu na Australian Open by tak měl zemi opustit. Očekává se, že Djokovičovi právníci se znovu pokusí rozhodnutí zvrátit soudní cestou. Grandslam ale začne už v pondělí.

Zdroj: ČTK

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •