Hlavní obsah

Rozhodnuto! Djokovič se může chystat na Australian Open. Vyhráno ale ještě nemá

10. 1. 2022 6:17Aktualizováno 10. 1. 2022 11:56

V kauze vpuštění světové tenisové jedničky Novaka Djokoviče do Austrálie je rozhodnuto! Devítinásobný šampion Australian Open uspěl u soudu s odvoláním proti deportaci, kterou mu nařídily australské úřady po zrušení jeho víz kvůli zpochybnění schválené výjimky z očkování proti koronaviru. Soudce Anthony Kelly víza světové jedničky obnovil. Djokovič dostal zpátky pas a mohl definitivně opustit detenční hotel, kde byl od čtvrtka uzavřen. Víza mu ještě může odebrat ministr pro imigraci Alex Hawke a zabránit mu tím v obhajobě titulu na Australian Open, které začne za týden. Své rozhodnutí nechává na později.

Foto: Bernat Armangue, ČTK/AP

Srbský tenista Novak DjokovičFoto: Bernat Armangue, ČTK/AP

Článek
Fotogalerie

V některých evropských médiích se objevily informace, že Djokoviče podle jeho rodiny po úspěšném odvolání zatkla policie, ale podle listu The Age se tyto zprávy nezakládají na pravdě. Ministerstvo pro imigraci však stále zvažuje, zda Djokovičovi zruší víza znovu.

Soudce Kelly rovněž nařídil, aby vláda zaplatila Djokovičovi náklady na právní zastoupení. Kritizoval postup úředníků při jednání s Djokovičem a rušení jeho víza. Tenista se o tom, že to hrozí, dozvěděl ve čtvrtek krátce před čtvrtou hodinou ranní, kdy už trávil několik hodin na letišti. Úředník ho vyzval, aby předložil argumenty, proč by to australská strana neměla udělat. V místopřísežném prohlášení, které bylo po procesu zveřejněno, Djokovič uvedl, že byl unavený, naštvaný a zmatený. "Byl jsem přesvědčený, že jsem splnil všechna nařízení pro vstup do Austrálie. Nerozuměl jsem tomu, co se děje. Nechápal jsem, proč zvažuje zrušení mého víza. Bylo kolem čtvrté ráno a potřeboval jsem nějakou pomoc. To jsem mu řekl," uvedl v dokumentu, který zveřejnil list The Age.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Příznivci Novaka Djokoviče řádili před domem jeho právníkaVideo: sntv

Devítinásobný vítěz Australian Open žádal, aby úřady počkaly do rána, než se spojí s právníky a australským tenisovým svazem. Opakovaně byl ujištěn, že má čas do půl deváté. Úřady mu ale vízum zrušily v 7:42, což mu nedalo šanci adekvátně zareagovat. Deportaci se vzepřel a skončil v detenčním hotelu. Při soudním jednání tam nepobýval. Podle listu The Guardian sledoval přenos ze soudu se svými právníky.

Postup úřadů byl jedním z důvodů, proč soud rozhodl v Djokovičův prospěch. Soudce také zdůraznil, že kontroverzní výjimku Djokovič obdržel po důkladném posouzení. "Byla udělena nezávislou odbornou komisí specialistů, kterou ustanovila vláda státu Victoria," řekl. Při žádosti o výjimku se Djokovič opíral o to, že před Vánoci koronavirus prodělal. Pozitivní test měl údajně 16. prosince. Na sociálních sítích jsou ale ze 17. prosince fotografie, jak předává ceny mladým tenistům.

Vítězstvím u soudu ale Djokovičova anabáze neskončila. Zástupce australského státu Christopher Tran podle televizní stanice ABC upozornil soud, že ministr pro imigraci Hawke může využít právo na zrušení Djokovičových víz bez ohledu na soudní verdikt. Musí to ale mít podloženo například tím, že Djokovič při žádosti o vízum lhal.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Příznivci Novaka Djokoviče blokovali cestu autu, ve kterém údajně opouštěl byt svého právníka.Video: sntv

"Imigrační zákon je komplikovaný a je v něm několik možností pro zrušení (víz) v rukou vlády, imigračního oddělení. Jedna z nich se týká žádostí, které obsahují falešné informace. Tato pravomoc ministru (Alexi Hawkemu) stále zůstává otevřená, pokud by se zjistilo, že pan Djokovič poskytl nepravdivé informace," řekl ABC News imigrační právník John Findley. Pokud by se tak stalo, čtyřiatřicetiletý tenista by nesměl do Austrálie tři roky.

Dnes večer australského času ministr nerozhodne, uvedl The Age. "Ministr aktuálně případ posuzuje a proces pokračuje," uvedl úřad. Vyjádření o případném opětovném zrušení víz se podle listu očekává v úterý.

Pondělní virtuální slyšení začalo po menších technických obtížích obhajobou hráčových právníků, poté dostal prostor státní zástupce. Soudce Kelly během slyšení přerušil právní zástupce tenisty, aby si ujasnil kroky, které Djokovič před příletem do Austrálie podnikl. "Co dalšího měl vůbec udělat?" uvedl soudce na adresu tenisty.

Ačkoliv bylo jednání virtuální kvůli rychlému šíření varianty omikron v Austrálii, před budovou soudu se sešlo několik desítek fanoušků tenisové jedničky. Někteří z fanoušků mávali srbskými vlajkami.

Foto: Hamish Blair, ČTK/AP

Příznivci srbské tenisové jedničky Novaka Djokoviče vítají rozhodnutí australského soudu.Foto: Hamish Blair, ČTK/AP

"Žije jako zvíře v lidské zoo. ... To, co se tu děje, je neaustralské. Je to politika a rozhodně rasismus," uvedl jeden z podporovatelů. Po vynesení příznivého verdiktu se příznivci nejlepšího tenisty světa radovali.

Další Djokovičovi zastánci se v neděli setkali před budovou parlamentu v Bělehradě. Promluvil k nim tenistův otec, který rovněž australské úřady obvinil z toho, že se k jeho synovi - a všem Srbům - chovají jako ke zvířatům.

Výběr kontroverzí srbského tenisty Novaka Djokoviče:
Červen 2020
Během pandemie koronaviru, kdy byly pozastaveny všechny turnaje, uspořádal exhibiční Adria Tour. Z plánované čtyřdílné série se odehrál jen zahajovací turnaj, druhá akce v Zadaru byla předčasně ukončena před finále po oznámeném pozitivním testu Bulhara Grigora Dimitrova. Nakažených bylo později i několik dalších účastníků včetně Djokoviče. Hráči a organizátoři byli kritizováni za to, že během turnaje a doprovodných akcí nedodržovali základní hygienická opatření.
Srpen 2020
Odstoupil z funkce předsedy hráčské rady ATP a založil nezávislou Asociaci profesionálních hráčů tenisu, která má podle něj lépe chránit zájmy sportovců. S velkým pochopením se PTPA nesetkala, s Djokovičovým krokem nesouhlasila většina hráčů včetně jeho největších rivalů Rogera Federera s Rafaelem Nadalem.
Září 2020
V osmifinále US Open po prohraném gamu na 5:6 v úvodním setu se Španělem Pablem Carreňem odehrál naslepo míček za svá záda a trefil čárovou rozhodčí do krku. Žena se zhroutila na zem a sténala bolestí, po chvíli ale sama odešla z kurtu. Po několikaminutové debatě supervizora turnaje s umpirovou rozhodčí byl Djokovič diskvalifikován.
Leden 2021
Před Australian Open vyzval pořadatele, aby tenistům zkrátili přísnou karanténu a aby hráče přesunuli do soukromých domů s kurty. Kvůli tomu se stal terčem kritiky, podle některých šlo jen o politické gesto, aby upozornil na vlastní hráčskou asociaci. Při nástupu před finále si odmítl nasadit roušku.
Leden 2022
Před Australian Open získal zdravotní výjimku z povinného očkování proti covidu-19, což u australské veřejnosti vyvolalo vlnu nevole. Po příletu do Melbourne mu místní úřady kvůli špatnému typu víza zapověděly vstup do země. Djokovič se s tím nesmířil a dnes uspěl u soudu s odvoláním proti deportaci. Může se tak chystat na obhajobu titulu na Australian Open. V té mu ještě může zabránit ministr pro imigraci Alex Hawke, který má možnost mu víza znovu odebrat.

Sympatie většiny Australanů se však kloní na stranu úřadů, píše agentura Reuters. V zemi je plně naočkováno na 90 procent dospělé populace a proti tenistovi vystupují zejména obyvatelé Melbourne, kteří si během pandemie covidu-19 zažili nejdelší uzávěru na světě. Mnozí tenistovi vyčítají, že má jiná práva než obyčejní lidé.

Do podobných problémů jako Djokovič se v Austrálii dostala i česká tenistka Renata Voráčová, které úřady zrušily vízum po týdenním pobytu v zemi. Také ona měla zdravotní výjimku z očkování díky nedávnému prodělání nemoci. Na rozdíl od Djokoviče se Voráčová neodvolala a v sobotu odletěla, takže na Australian Open startovat nebude.

Je podle vás rozhodnutí australského soudu správné?
ano
32 %
ne
68 %
Celkem hlasovalo 4056 čtenářů.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Australian Open - ženy:

Pavouk - Australian Open 2022 - dvouhra žen

 • Osmifinále

 • Austrálie Ashleigh Bartyová (1.) Spojené státy Amanda Anisimová
  6 : 4; 6 : 3
 • Spojené státy Jessica Pegulaová Řecko Maria Sakkariová (5.)
  7 : 6; 6 : 3
 • Česká republika Barbora Krejčíková (4.) Bělorusko Victoria Azarenková (24.)
  6 : 2; 6 : 2
 • Spojené státy Madison Keysová Španělsko Paula Badosaová (8.)
  6 : 3; 6 : 1
 • Spojené státy Danielle Collinsová (27.) Belgie Elise Mertensová (19.)
  4 : 6; 6 : 4; 6 : 4
 • Rumunsko Simona Halepová (14.) Francie Alizé Cornetová
  4 : 6; 6 : 3; 4 : 6
 • Polsko Iga Swiateková (7.) Rumunsko Sorana Cirsteaová
  5 : 7; 6 : 3; 6 : 3
 • Estonsko Kaia Kanepiová Bělorusko Aryna Sabalenková (2.)
  5 : 7; 6 : 2; 7 : 6
 • Čtvrtfinále

 • Austrálie Ashleigh Bartyová (1.) Spojené státy Jessica Pegulaová
  6 : 2; 6 : 0
 • Česká republika Barbora Krejčíková (4.) Spojené státy Madison Keysová
  3 : 6; 2 : 6
 • Spojené státy Danielle Collinsová (27.) Francie Alizé Cornetová
  7 : 5; 6 : 1
 • Polsko Iga Swiateková (7.) Estonsko Kaia Kanepiová
  4 : 6; 7 : 6; 6 : 3
 • Semifinále

 • Austrálie Ashleigh Bartyová (1.) Spojené státy Madison Keysová
 • Spojené státy Danielle Collinsová (27.) Polsko Iga Swiateková (7.)
 • Finále