Berdych - Sela 6:3, 6:4, 6:1Berdych a Cetkovská v Paříži postoupili. Štěpánek překvapivě končí

Paříž

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych na úvod grandslamového Roland Garros nezaváhal. Izraelce Dudiho Selu ve vůbec prvním vzájemném utkání porazil 6:3, 6:4 a 6:1 a postoupil do druhého kola, v němž se utká s domácím Michaelem Llodrou. Postupuje také Petra Cetkovská, která porazila Rumunku Simonu Halepovou 6:1 a 6:3. Hned v úvodu turnaje skončili Radek Štěpánek, Iveta Benešová, Barbora Záhlavová-Strýcová a Karolína Plíšková.

Tomáš Berdych v utkání s Izraelcem Dudim Selou.

Benešová podlehla Rusce Naděždě Petrovové dvakrát 3:6, Záhlavová-Strýcová se s turnajem rozloučila po prohře 3:6, 5:7 s domácí Stephanií Foretzovou-Gaconovou. Štěpánek nestačil na Belgičana Davida Goffina a v pětisetovém duelu prohrál 2:6, 6:4, 6:2, 4:6 a 2:6.

Karolína Plíšková při své premiére v hlavní soutěži na grandslamu prohrála v 1. kole s domácí hvězdou Marion Bartoliovou dvakrát 3:6. Česká naděje ukázala pár skvělých míčů, ale příliš chybovala.

Berdych měl do utkání parádní nástup. Čistou hrou se dostal do vedení a brzy také sebral soupeři podání. Rychle si vybudoval náskok 4:1, jenže pak mu na chvíli vypadl první servis a Sela si vzal ztracené podání zpět. Berdych ale hned při první příležitosti znovu získal náskok jednoho brejku a set nakonec úspěšně doservíroval po 29 minutách na 6:3.

Druhý set byl dlouho vyrovnaný, ale v jeho závěru měl přeci jen navrch rodák z Valašského Meziříčí. Ze dvou nabídnutých brejkbolů využil hned první, dostal se do vedení 5:4 a záhy sadu uzavřel.

Český reprezentant soupeře definitvně zlomil na začátku třetí sady, kdy Selu opět "brejkl" a Izraelec postupně odpadal. Příštím soupeřem předloňského semifinalisty Roland Garros, který ale loni prohrál už v 1. kole, bude domácí tenista Michael Llodra.

"Horšího soupeře pro druhé kolo bych asi nenašel. Dokáže potrápit i ty nejlepší, ale zase když nemá den, prohraje hladce se soupeři, do kterých bych to nikdy neřekl," citovala Berdycha MfDnes. S Llodrou má bilanci 2:2, přičemž poslední dva vzájemné duely loni na US Open a na Roland Garros v roce 2008 prohrál. "Je každopádně nepříjemný. Ale není lepší doba, kdy bych s ním chtěl hrát. Díky mé formě i díky tomu, že jsme ve Francii a určitě nás pošlou na nějaký velký kurt," prohlásil český hráč.

Cetkovská prožila vítězný návrat

Cetkovská se vrátila do areálu Roland Garros poprvé od roku 2009, kdy vypadla v 1. kole, a potvrdila svůj vzestup. Šestadvacátá hráčka světa nedala o jedenáct míst hůře postavené Halepové šanci. Osmifinalistka turnaje z roku 2008 nyní narazí na Francouzku Mathildu Johanssonovou.

Karolína Plíšková při své premiére v hlavní soutěži na grandslamu prohrála s domácí hvězdou Marion Bartoliovou dvakrát 3:6. Česká naděje ukázala pár skvělých míčů, ale příliš chybovala.

"Šance byla. Ona byla nervózní. Lepší hráčky si pohlídají důležité momenty. Neudělají v nich chybu. Já ještě ano," řekla Plíšková pro prohře se světovou osmičkou pro MfDnes.

Záhlavová-Strýcová po ztrátě prvního setu nezvládla s Foretzovou-Gaconovou ani druhý set, přestože v něm vedla 3:0 a 4:1.

Benešové se po vyřazení nejspíše vzdálila nominace do dvouhry na olympijských hrách. Po Roland Garros se uzavře žebříček, na jehož základě se bude do Londýna postupovat. V turnaji pod pěti kruhy mohou hrát za zemi čtyři singlistky a Benešová je z českých tenistek aktuálně pátá za Klárou Zakopalovou.

"Mrzí mě to, lhala bych, kdybych řekla, že ne. Ale to je život," řekla Benešová MfDnes směrem k olympiádě. "Hrála jsem příšerně, nemohla jsem se do zápasu vůbec dostat," dodala k utkání s Petrovovou 51. hráčka světa.

Jistotu olympiády na trávě ve Wimbledonu prakticky mají světová čtyřka Petra Kvitová, dvaadvacítka Lucie Šafářová a Cetkovská.