Španělsko - Česko 0:3Fantazie, Češi smázli v Davis Cupu domácí Španěly!

Čeští tenisté porazili v úvodním duelu finálového turnaje Davisova poháru domácí Španělsko 3:0 a udělali důležitý krok k postupu do čtvrtfinále. Tomáš Macháč nejprve na tvrdém kurtu ve Valencii zdolal místního rodáka Bernabého Zapatu 6:4, 6:4 a rozhodující druhý bod přidal Jiří Lehečka, který porazil v souboji jedniček Alejandra Davidoviche 7:6, 7:5. V závěrečné čtyřhře triumfovali Adam Pavlásek a debutující Jakub Menšík nad Davidovichem a Marcelem Granollersem 5:7, 7:6 a 6:4.

Jiří Lehečka se postaral o druhý český bod

Češi se mohou v novém formátu Davisova poháru probojovat do vyřazovací fáze poprvé. Před dvěma lety nestačili ve skupinové fázi na Velkou Británii a Francii. Ve čtvrtek se utkají ještě s Jižní Koreou a působení ve skupině C zakončí v sobotu duelem se Srbskem, k němuž se dnes připojil čerstvý vítěz US Open Novak Djokovič.

Dvaadvacetiletý Macháč potvrdil, že se mu v týmových soutěžích daří, Zapatu porazil za hodinu a pětatřicet minut a zvládl v Davis Cupu pátý ze šesti singlových zápasů. Rodák z Berouna nepřišel v utkání ani jednou o servis a naopak soupeře dvakrát brejknul.

V prvním setu Macháč rozhodl díky zisku soupeřova podání v úvodní hře. V šestém gamu také odvrátil brejkbol. Ve druhé sadě si oba hráči drželi servis do sedmé hry. Český tenista poté proměnil další nabídnutý brejkbol a dotáhl zápas k vítězství.

Lepší vstup měl do utkání týmových jedniček čtyřiadvacetiletý Davidovich, který získal v páté hře úvodní sady brejk. Lehečka však ihned odpověděl, vyrovnal a první set dospěl do zkrácené hry. V ní český tenista získal tři minibrejky a vyhrál 7:5.

Ve druhé sadě český tenista nenabídl soupeři jediný brejkbol a rozhodl v jedenácté hře. Davidovich na servisu neuhrál ani fiftýn, Lehečka získal klíčové vedení a utkání následně doservíroval. Čtvrtfinalista letošního Australian Open zahrál 25 vítězných míčů, pomohl si šesti esy a získal v Davis Cupu páté singlové vítězství za sebou.

Úspěšný český den podtrhli ve Valencii Pavlásek s Menšíkem, kteří ve své první společné čtyřhře otočili po takřka dvou a půl hodinách duel s Granollersem a Davidovichem. Česká dvojice odvrátila v tie-breaku druhého setu dva mečboly, otočila zkrácenou hru ze stavu 4:6 na 8:6 a v závěrečném setu rozhodla díky brejkbolu v páté hře.