Hlavní obsah

Djokovič rozhodnutí Ósakaové bojkotovat na French Open média neschvaluje

28. 5. 2021 9:47

Vzbudila pořádný rozruch. Rozhodnutí Naomi Ósakaové bojkotovat během nadcházejícího French Open tiskové konference vyvolalo v tenisovém světě rozporuplné reakce. Ačkoliv někteří hráči a hráčky její postoj podporují, světová jednička Novak Djokovič pro takový krok příliš pochopení nenašel. Ještě tvrdší postoj zaujal bývalý australský tenista Sam Groth, podle něhož je bojkot médií vrcholem pokrytectví, když hráčka zůstává aktivní na sociálních sítích.

Naomi Ósakaová svým vyjádřením hodně překvapila

Článek

"Chápu, že tiskové konference někdy mohou být velice nepříjemné. Není to něco, co byste si pokaždé užili, zvlášť když prohrajete zápas a podobně. Ale ke sportu a životu na okruhu to patří," konstatoval Djokovič po postupu do semifinále turnaje v Bělehradu. "Musíme na ně chodit, jinak nás čeká pokuta," dodal.

Pochopení Ósakaová nenašla ani u některých kolegyň. Světová jednička Ashleigh Bartyová považuje kontakt s novináři za součást práce. "Všechny víme, k čemu jsme se jako profesionální tenistky upsaly. Někdy jsou tiskové konference samozřejmě těžké, ale není to něco, co by mi vadilo. Nebudím se v noci s tím, co jsem řekla nebo slyšela, nebo co se mě budete ptát," řekla dnes Bartyová v Paříži.

Jako nepřekonatelnou překážku nevidí mediální povinnosti ani úřadující šampionka Roland Garros Iga Šwiateková. "Není to zase tak náročné. Dává nám to možnost vysvětlit svůj úhel pohledu, takže bych řekla, že to je dobré," prohlásila devatenáctiletá polská tenistka.

Stejný postoj zaujímá i Rafael Nadal, jenž připomněl, že bez médií by tenisté neměli takové postavení a podmínky, jakým se v současnosti těší. "Z mého pohledu jsou média velice důležitou součástí našeho sportu. Musíme být připraveni přijmout otázky a snažit se je zodpovědět. Bez lidí píšících zprávy a informujících o našich výsledcích z celého světa bychom pravděpodobně nebyli takovými sportovci, jakými dnes jsme," konstatoval třináctinásobný šampion Roland Garros.

Podle pravidel grandslamových turnajů se musí tenisté dostavit na tiskovou konferenci do 30 minut po skončení zápasu, pokud nejsou zranění či fyzicky indisponovaní. Jinak mohou dostat pokutu až 20 000 dolarů. Djokovič má s podobnou situací poměrně čerstvou zkušenost z loňského roku, kdy po diskvalifikaci z US Open za trefení čárové rozhodčí setkání s médii vynechal a zaplatil 7500 dolarů.

Podle Grotha, jenž se po skončení tenisové kariéry věnuje komentování, uštědřila Ósakaová svým chováním sportu facku. "Tiskové konference navštěvují akreditovaní pracovníci médií, řada z nich si s hráči vytvořila blízké vazby. Platformy sociálních sítích jsou naproti tomu bezedným prostorem plným trollů a robotů, co se nikomu nezodpovídají a mají jen minimální zásady slušnosti," napsal ve svém sloupku pro Herald-Sun v Melbourne.

Broadyová Ósakaovou chápe

Pochopení našla pro Ósakaovou bývalá britská tenistka Naomi Broadyová. Funkcionáře by podle ní mohl tento bojkot přimět k zamyšlení nad úpravou pravidel. "I kdyby to bylo třeba jen více času po porážkách, aby se člověk mohl uklidnit, trochu to vstřebat, a třeba i vybrečet mimo centrum pozornosti," uvedla Broadyová, jež se nyní věnuje komentování pro BBC.

Nečekaný krok Ósakaové nepříjemně překvapil i vedení ženského okruhu WTA, které by uvítalo o této problematice dialog. "Máme tým profesionálů a systém podpory pečující o mentální a emocionální zdraví hráček a jejich pohodu," uvedla WTA v prohlášení. Zároveň ale zdůraznila, že tenistky mají i svou odpovědnost k příznivcům a veřejnosti. "Profesionální sportovci mají zodpovědnost ke svému sportu a fanouškům, kontakt s médii na turnajích jim umožňuje podělit se o svůj pohled a vyprávět svůj příběh," dodala.

Ósakaová oznámila rozhodnutí ve středu na twitteru. Svůj krok zdůvodnila tím, že chce chránit své psychické zdraví. Podle čtyřnásobné grandslamové vítězky rozhovory s novináři sportovcům a jejich psychice přitěžují. Třiadvacetiletá světová dvojka je podle svých slov připravená zaplatit vysoké pokuty, ale doufá, že peníze půjdou na charitu spojenou s psychickým zdravím.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?