Djokovič získal na Australian Open první grandslamový titul

MELBOURNE/PRAHA

Srbský tenista Novak Djokovič vyhrál Australian Open a získal tak první grandslamové vítězství ve své kariéře. Ve finále porazil překvapení turnaje nenasazeného Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu. Djokovič prohrál první sadu, když neustál pozici, při níž servíroval proti odvrácení prohry v prvním setu. V následujících dvou setech však dominoval a ujal se vedení 2:1 na sety. O svém konečném vítězství rozhodl rodák z Bělehradu ve zkrácené hře, kterou vyhrál v poměru 7:2.

Světová trojka Srb Novak Djokovič v semifinále zastavil hráče číslo jedna Švýcara Rogera Federera , kterému nedovolil ani jeden set. Jeho finálový soupeř, dvaadvacetiletý Tsonga, který nikdy nevyhrál žádný turnaj ATP ve dvouhře, postoupil do finále po výhře nad světovou dvojkou Rafaelem Nadalem , jehož porazil 3:0 na sety. V předchozích kolech vyřadil mimo jiné i Murrayho, Gasqueta či Južného.

Do utkání vstoupil svým servisem Tsonga a hned musel čelit hrozbě ztráty podání. Srbský tenista svou šanci využil a první brejkbol skvělým forhendem do levého rohu kurtu sebral svému soupeři podání. Ve stejné pozici se ale v následujícím gamu ocitl i dvacetiletý Djokovič. Rebrejk daroval třetí hráč světa svému soupeři po úderu, který skončil v síti. První, kdo si udržel svůj servis, byl Francouz a dostal se tak do vedení 2:1. Ve čtvrté hře si Tsonga vybojoval další dva brejkboly, oba ale Djokovič odvrátil.

O výsledku prvního setu rozhodl desátý game. Djokovič podával za stavu 4:5 na setrvání v prvním setu. Nepříjemný stav 0:30 dokázal ještě vyrovnat na 30:30, ale následující míček získal Tsonga, který prohodil svého soupeře na síti. Srb se snažil odvrátit setbol opět nátlakovou hrou, ale přemožitel Nadala v semifinále ho přeloboval a získal první set v poměru 6:4.

Djokovič se ujal vedení

Ve druhé sadě si oba tenisté až do sedmé hry drželi své servisy. Právě v Tildenově gamu si Djokovič, svěřenec slovenského trenéra Mariána Vajdy, vybojoval po pohotovém returnu dva brejkboly. Hned první z nich využil, když Tsongův úder, při němž Francouz podklouzl, skončil v autu. Srb si už své podání podržel a vyrovnal stav setů na 1:1.

Djokovič si ve třetím gamu ve třetí hře vybojoval dva brejkboly. Oba ještě nenasazený Tsonga díky autu Srba a esu odvrátil. Loňský finalista US Open Djokovič ale získal výhodu, kterou využil a ujal se vedení 2:1 na gamy. Třetí hráč světa prorazil Tsongovi podání ještě v deváté hře, když využil sedmý setbol, a třetí sadu vyhrál 6:3.

Tsonga měl v jedenácté hře čtvrtého setu velkou šanci na prodloužení zápasu. Za stavu 30:30 totiž poslal rodák z Bělehradu svůj bekhend do sítě a daroval tak Francouzovi brejkbol. Ten se ale Srbovi podařilo odvrátit, když při hře na síti odhadl směr Tsongova pokusu o prohoz. Set se přehoupl do zkrácené hry, v níž Djokovič dominoval a vyhrál ji 7:2.

Novak Djokovič tak získal svůj celkově osmý a první grandslamový titul v kariéře.