Česko - USA 1:4Jediný bod v premiérovém ročníku United Cupu získala Kvitová, Macháč se zranil a Češi prohráli

Čeští tenisté zahájili premiérový ročník United Cupu porážkou 1:4 s favorizovanými Američany. Naději týmu kapitána Jiřího Vaňka, který doháněl po čtvrtečních duelech dvoubodové manko, oživila Petra Kvitová, jež zdolala Jessicu Pegulaovou 7:6, 6:4. Tomáš Macháč ale musel poté utkání s Francesem Tiafoem kvůli zranění kotníku za stavu 3:6, 4:2 vzdát. V závěrečné smíšené čtyřhře prohráli Jiří Lehečka a Marie Bouzková s Taylorem Fritzem a Pegulaovou 6:2, 3:6, 7:10.

Česká tenistka Petra Kvitová v akci během utkání United Cupu proti USA, kdy byla její soupeřkou Jessica Pegulaová.

Ve druhém utkání skupiny C vyzvou Češi v sobotu a v neděli Německo. Do vyřazovací fáze v Sydney postoupí jen vítěz tříčlenné skupiny.

Česká jednička Kvitová oplatila světové trojce Pegulaové porážku z osmifinále letošního US Open. Rodačka z Bílovce nevyužila v dramatickém prvním setu za stavu 5:4 šest setbolů a vzápětí prohrávala 5:6 a 0:40. Při soupeřčině servisu ale dokázala vývoj zvrátit a vynutit si zkrácenou hru. V ní Kvitová otočila stav ze 3:6 na 8:6.

Čeští tenisté prohráli na úvod United Cupu s USA 1:4. Jediný bod získala Petra Kvitová.

Ve druhé sadě získala šestnáctá hráčka světa brzy dva brejky a ujala se vedení 3:0. Přestože dvojnásobná vítězka Wimbledonu vzápětí o jeden servis přišla, dotáhla nakonec duel po dvou hodinách k triumfu.

"Jsem nadšená, že jsem odstartovala novou sezonu vítězstvím pro svou zemi. Přeji také Tomášovi co nejrychlejší uzdravení. Věřím, že se dočká dobrých zpráv," napsala Kvitová na instagramu.

Šanci vyrovnat vývoj střetnutí měl dvaadvacetiletý Macháč, který čelil semifinalistovi posledního US Open Tiafoeovi. Rodák z Berouna přišel v úvodu o servis a první set prohrál za 41 minut, ve druhé sadě ale favorizovaného soupeře dvakrát "brejknul" a vedl 4:2. Za tohoto stavu si ovšem během hry podvrtl kotník a po konzultaci s fyzioterapeutem a týmem duel skrečoval.

Konečnou porážku mohli ve smíšené čtyřhře korigovat Lehečka s Bouzkovou. Český pár sice vyhrál díky třem brejkům první set, v tom druhém už ale byli Fritz s Pegulaovou při servisu bezchybní. Ve zkrácené hře Češi nevyužili vedení 5:2 a nakonec neuspěli.

Po souboji USA vyzvou Češi v noci na sobotu a neděli SEČ Německo, které vede po zranění se navrátivší Alexander Zverev. Olympijský šampion z Tokia se utká na úvod s Lehečkou a Bouzková poté narazí na Jule Niemeierovou. Druhý den Kvitová vyzve Lauru Siegemundovou, na některého z dalších českých mužů čeká Oscar Otte. Program uzavře opět smíšená čtyřhra.

"Budeme dál bojovat. Nejsme tu favorité, ale budeme se rvát o každý bod," dodala Kvitová.

United Cup nahradil dosavadní ATP Cup a formátem duelů smíšených týmů navázal na Hopmanův pohár. Vedle Sydney se turnaj koná na tvrdém povrchu také v Brisbane a v Perthu. Celkové prize money činí 15 milionů dolarů, na turnaji se přidělují i body podle kategorií ATP 500 a WTA 500.