Největší senzace uplynulé sezony? Experty šokoval výkon Víta Kopřivy

1. 1. 2022 10:41

Jeho jméno stále zůstává ve stínu nastupujících hvězd českého tenisu jako jsou Tomáš Macháč, Jiří Lehečka či Dalibor Svrčina. Přesto je Vít Kopřiva po velkém loňském progresu českou pětkou a 198. hráčem světa. Svůj životní turnaj sehrál na turnaji v Gstaadu, kde na senzační cestě do semifinále vyřadil i světovou desítku Denise Shapovalova. A právě tento triumf se stal podle serveru atptour.com největší senzací roku 2021.

Vít Kopřiva má za sebou parádní sezonuFoto: Profimedia.cz

Parádní rok 2021 má za sebou Vít Kopřiva. Sezonu začínal jako 295. hráč světa, ukončil ji na o téměř sto míst lepší pozici. Svůj jednoznačný vrchol pak prožil v červenci na turnaji ve švýcarském Gstaadu.

Do turnaje vstupoval rodák z Bílovce jako 249. tenista planety a svou účast na vůbec prvním turnaji ATP v kariéře si musel vybojovat přes kvalifikaci, kde porazil dva výše postavené soupeře.

To byl však teprve začátek neuvěřitelné jízdy. V prvním kole si poradil s držitelem divoké karty domácím Švýcarem Niklesem, ve druhém však naprosto šokoval triumfem nad světovou desítkou kanadským tenistou Denisem Shapovalovem, když zvítězil po setech 2:6, 6:3, 6:2.

„Že jsem porazil hráče Top 10, je naprostá paráda. Je vidět, že se tenis hodně vyrovnává a že jde hrát s každým. Určitě jsem ho dneska překvapil a on nezahrál svůj nejlepší tenis, ale to moji výhru nezkazí. Hlavně jsem si užíval, že můžu být na kurtu s tak kvalitním hráčem, jako je Denis, protože to se nestává každý den," jásal po šokujícím triumfu čtyřiadvacetiletý tenista.

Že se nejednalo u žádnou náhodu, dokázal Kopřiva hned v dalším zápase, kdy ve čtvrtfinále doslova vypráskal z kurtu švédskou jedničku Mikaela Ymera po výsledku 6:1, 6:0. Až v semifinále zastavil jeho senzační jízdu účastník posledního Turnaje mistrů Nor Casper Ruud.

Pro doplnění, druhým největším překvapením sezony bylo podle serveru vítězství britského tenisty Jacka Drapera na turnaji v Queen´s Clubu, kde porazil v prvním kole doby hráč čtvrté stovky 23. tenistu planety italskou hvězdičku Jannika Sinnera.

Třetí místo pak patří triumfu Australana Matthewa Abdena, když z pozice 287. tenisty žebříčku porazil na podniku v Marseille 21. hráče světa Rusa Chačanova. Na turnaji nakonec došel do semifinále, kde padl s Medveděvem.