Obhájce Djokovič vydřel na úvod Turnaje mistrů výhru ve třech setech

Obhájce titulu a první tenista světa Novak Djokovič ze Srbska vstoupil do Turnaje mistrů v Turíně výhrou 7:6, 6:7 a 6:3 nad Holgerem Runem z Dánska. Ve druhém utkání Zelené skupiny si domácí Jannik Sinner poradil dvakrát 6:4 se šampionem z roku 2019 Stefanosem Tsitsipasem z Řecka

Srb Novak Djokovič na Turnaji mistrů.

Djokovič první set získal výhrou 7:4 v tie-breaku, ve druhém naopak zkrácenou hru nezvládl a prohrál ji 1:7. V rozhodujícím setu vítěz rekordních 24 grandslamů ztratil náskok 2:0, ale nakonec po více než třech hodinách slavil výhru zhruba 15 minut po půlnoci.

Šestatřicetiletý Djokovič si vítězstvím zajistil, že poosmé zakončí rok jako světová jednička. V Turíně usiluje o sedmý titul z Turnaje mistrů, kterým by se v čele historického pořadí odpoutal od Švýcara Rogera Federera.

„Svůj velký cíl jsem splnil. Všechno ostatní bude už bonus,“ řekl Djokovič, jenž právě jednu výhru potřeboval k tomu, aby si zajistil první místo v žebříčku na konci sezony. „Bylo to velmi emotivní a těžké, kvůli důležitosti tohoto zápasu. Přinášelo to dodatečný tlak a pozornost. Teď jsem se toho zbavil,“ uvedl bělehradský rodák, jenž osmým prvenstvím zlepšil vlastní rekord. Předchozí maximum držel se šesti sezonami Pete Sampras.

„Být světovou jedničkou bylo vždycky mým velkým cílem. Kromě grandslamů je to to, na čem záleží nejvíc. Zakončit rok na prvním místě v této fázi života je něco úžasného,“ dodal Djokovič, jenž po turnaji dosáhne na metu 400 týdnů v roli světové jedničky. Přes 300 týdnů se v kariéře dostal pouze Federer (310).

Italský tenista Jannik Sinner během zápasu se Stefanosem Tsitsipasem.

Dvaadvacetiletý Sinner, který se na Turnaji mistrů představil zatím jen jako náhradník v roce 2021, si pro vítězství došel bez větších problémů. Tsitsipasovi nenabídl jediný brejkbol a sám využil dva z pěti.

„Fanoušci byli fantastičtí. Není to jen o tom, že se chcete zlepšit. Je to také o tom, kam chcete dojít. A já jsem chtěl letos dojít sem,“ řekl Sinner k podpoře domácích příznivců v hale Pala Alpitour.

V hale je čtvrtý hráč světa s letošní bilancí 14 výher a jediná prohra nejlepším hráčem na okruhu. „Mám radost, že jsem začal vítězstvím. A doufám, že takhle tady budu hrát i dál,“ přidal Sinner.

Tenisový Turnaj mistrů v Turíně (tvrdý povrch, dotace 15 milionů dolarů):
Dvouhra:
Zelená skupina:
Sinner (4-It.) - Tsitsipas (6-Řec.) 6:4, 6:4
Djokovič (1-Srb.) - Rune (8-Dán.) 7:6 (7:4), 6:7 (1:7)
Čtyřhra:
Dodig, Krajicek (1-Chorv./USA) - M. González, Molteni (7-Arg.) 6:4, 6:2,
Granollers, Zeballos (5-Šp./Arg.) - S. González, Roger-Vasselin (4-Mex./Fr.) 2:6, 6:3, 10:7