Hlavní obsah

Strach a obavy rostou. Čínská tenistka se „ozvala“. Šéf WTA ale pravosti prohlášení nevěří

18. 11. 2021 10:47

Co se stalo s čínskou tenisovou hvězdou Pcheng Šuaj? Bývalá světová deblová jednička šokovala před dvěma týdny prohlášením, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem. Obavy o její bezpečnost v nejlidnatější zemi světa měl nyní rozptýlit její vzkaz přes média, že je v pořádku a v bezpečí. Šéf WTA Steve Simon nicméně pochybuje o tom, že vzkaz napsala skutečně ona, a o bývalou tenistku má strach.

Foto: Adnan Abidi, Reuters

Bývalá čínská tenistka Pcheng Šuaj.Foto: Adnan Abidi, Reuters

Článek

Vedení ženského profesionálního okruhu se totiž stále neúspěšně snaží s Pcheng Šuaj osobně spojit.

„Nezmizela jsem ani nejsem v nebezpečí. Jen odpočívám doma, všechno je fajn," stojí v údajném ujištění bývalé tenistky, které zveřejnila čínská státní média. E-mail adresovaný vedení WTA zveřejnila CGTN Europe, mediální společnost napojená na stát.

O jeho pravosti má ale šéf WTA vážné pochybnosti. „Prohlášení, které dnes zveřejnila čínská média, jen zvýšilo moje obavy o Pcheng Šuaj a její bezpečí. Jen těžko se mi věří, že to opravdu psala ona," uvedl Steve Simon pro oficiální stránky WTA.

S bývalou šampionkou wimbledonské čtyřhry nedokázal nikdo z tenisového prostředí osobně mluvit od doby, kdy zveřejnila své obvinění vůči komunistickému pohlavárovi. Čang Kao-lim, někdejší člen mocného politbyra, ji údajně nutil k sexu v roce 2018. Sedm let předtím s ním tenistka měla sexuální vztah, který ale později skončil.

Pcheng Šuaj zveřejnila obvinění ze sexuálního násilí na sociální síti Weibo. Zhruba po 30 minutách byl ale příspěvek smazán. Od té doby se po bývalé tenistce slehla zem.

Foto: Profimedia.cz

Bývalý čínský vicepremiér Čang Kao-lim (vlevo) s prezidentem Milošem Zemanem.Foto: Profimedia.cz

Simon už dříve volal po nezávislém vyšetření obvinění, které někdejší tenistka vznesla, a také po jasném důkazu, že je v pořádku. „Pcheng Šuaj, stejně jako všechny ženy, si zaslouží být vyslyšena, ne cenzurována," uvedl šéf WTA.

Údajný e-mail od Pcheng Šuaj adresovaný WTA
Ahoj všem, tohle je Pcheng Šuaj
Píšu ohledně nedávno zveřejněné zprávy na stránkách WTA. Její obsah nebyl mnou potvrzen ani u mě ověřen. Byla zveřejněna bez mého souhlasu. Zpráva včetně informací o obviněních ze sexuálního napadení není pravdivá. Nezmizela jsem ani nejsem v nebezpečí. Jen odpočívám doma, všechno je fajn.
Pokud bude WTA publikovat další informace o mně, prosím, aby si je u mě nejprve ověřila a zveřejnila je až s mým souhlasem. Ještě jednou díky, že se o mě zajímáte.
Doufám, že budu propagovat čínský tenis spolu s vámi, pokud k tomu budu mít v budoucnu příležitost. Věřím, že čínský tenis bude jen lepší a lepší. Ještě jednou děkuji za vaši pozornost.

Reklama

Sdílejte článek