Hlavní obsah

Z trojboje může Siniaková vytěžit double a v mixu navázat na zlatou Paříž

Je to extrémně těžké, ale není to úplně nemožné. Martina Navrátilová v roce 1987 na US Open jako dosud poslední tenistka v historii získala grandslamovou trojkorunu, když ovládla dvouhru, debl i smíšenou čtyřhru. Kateřina Siniaková je na letošním Wimbledonu stále ve hře o double.

Foto: Isabel Infantes, Reuters

Vítězná radost Kateřiny Siniakové ve Wimbledonu

Článek

„Vyhrát v této době všechny tři soutěže? Ale to víte, že by to šlo,“ pravil tradičně nad věcí trojnásobný grandslamový šampion Jan Kodeš. Nejblíž k jeho vizi se v roce 2021 ocitla na Roland Garros Barbora Krejčíková. Senzačně uspěla v singlu, se Siniakovou ovládly čtyřhru, ale ve čtvrtfinále mixu se Slovákem Filipem Poláškem nevyužili čtyři mečboly.

Devětadvacetiletá Siniaková v tomto roce na trávě v All England Clubu vyrazila do boje také na třech frontách. V singlu se v prvním kole vypořádala s olympijskou vítězkou a pětkou WTA Číňankou Čeng Čchin-wen, jenže ve druhém nestačila na bývalou světovou jedničku Japonku Naomi Ósakaovou.

„Na grandslamu si není koho vybírat. Jsem ráda, že jsem do dalšího kola prošla, ale soupeřka byla o dost lepší,“ litovala Siniaková, jejímž grandslamovým maximem v singlu je osmifinále French Open 2019. Poslední čtyři roky ale ve dvouhře osciluje mezi prvními a druhými koly, když pravidelně schytává dost přísné vylosování.

„Jsem už zvyklá. Možná čím těžší los, tím je to lepší pro mě, abych se vyhecovala,“ poznamenala česká hráčka. V deblu je to ovšem o mnoho veselejší písnička. To soupeřky s obavami hledí na turnajového pavouka a děsí se, aby na ně nevyšly Siniaková s Taylor Townsendovou.

Česko-americký pár společně ovládl loňský Wimbledon i letošní Australian Open a v All England Clubu teď pochoduje za obhajobou. Ve čtvrtfinále si favoritky poradily s dvojicí Timea Babosová, Luisa Stefaniová 7:6, 6:3 a o postup do finále se utkají v pátek s ostříleným duem Sie Šu-wej, Jelena Ostapenková.

Kombinace leváckého servisu Townsendové a pohotovosti Siniakové na síti vytváří ve vrcholných momentech na kurtu jedinečnou symbiózu. „A když to některé z nás zrovna nejde, tak ta druhá jí dokáže pomoct,“ líčila tenistka z Hradce Králové.

Své grandslamové portfolio však Siniaková na Wimbledonu rozšířila také o mix, v němž loni zazářila po boku Tomáše Macháče na pařížské olympiádě, kde společně získali zlato. A ve čtvrtek v podvečer ji čeká vedle nizozemského leváka Sema Verbeeka dokonce už finálový zápas proti domácímu Joeovi Salisburymu a Brazilce Stefaniové.

Jednatřicetiletému Verbeekovi Siniaková kývla na společný start až těsně před turnajem. Zatímco Češka vystoupala v singlovém žebříčku do top 30, ovládla pět akcí WTA a porazila jedenáct hráček top 10, její spoluhráč je vyloženě deblovým specialistou, jehož grandslamovým maximem je letošní semifinále Australian Open.

Desetinásobná šampionka ve čtyřhře Siniaková má v tomto ohledu výrazně navrch. Ovšem na svého parťáka pěje jen samou chválu. „Na trávě je jeho levácký servis znát. A já jsem ráda, že se moje předchozí smůla z grandslamů zlomila,“ řekla pro irozhlas.cz česká finalistka.

Mix totiž v minulých letech sporadicky na největších turnajích zkoušela. Ale s Jiřím Veselým, Britem Jamiem Murraym, Brazilcem Marcelem Melem ani s tehdejším životním partnerem Macháčem na Australian Open 2022 se výsledky nedostavily. Až kooperace s amsterdamským levákem přivedla Sinaikovou k šanci získat grandslamový vavřín i v nevyzpytatelném mixu.