Litevská prsařka Meilutyteová obhájila na MS v rekordu zlato na padesátce

Litevská plavkyně Ruta Meilutyteová obhájila titul na 50 metrů prsa na šampionátu ve Fukuoce ve světovém rekordu 29,16 sekundy. Nového maxima se dočkala den poté, co jej vyrovnala v semifinále. Dnes byla o 14 setin rychlejší, dosavadní spoludržitelka rekordu Italka Benedetta Pilatová skončila třetí.

Litevská plavkyně Ruta Meilutyteová na archivním snímkuk

"Jsem šťastná, protože jsem cítila, že je to možné," řekla Meilutyteová k rekordu. Šestadvacetiletá plavkyně v Japonsku potvrdila pověst nejlepší prsařské sprinterky. Na nejkratší distanci prvenství obhájila a přidala ke zlatu z dvojnásobné trati. Mezi ni a Pilatovou se vtěsnala stříbrná Američanka Lily Kingová, jež ztratila na litevskou šampionku 78 setin. Pilatová byla pomalejší o další desetinu.

Již dvanácté individuální světové zlato oslavila dnes švédská hvězda Sarah Sjöströmová a celkově 21. medailí překonala americkou legendu Michaela Phelpse. Den po pokoření světového rekordu na kraulařské padesátce již v semifinále za ním dnes zaostala o jedinou setinu. Finále vyhrála suverénně: druhá Shayna Jacková z Austrálie byla pomalejší o 48 setin.

V závodu mužů na 1500 metrů volný způsob zopakoval triumf z osmistovky dvacetiletý Tunisan Ahmed Hafnáví. Zvítězil však o pouhých pět setin před Američanem Bobbym Finkem. Tuniský kraulař už měl navíc stříbro ze závodu na 400 metrů.

Poslední individuální závod ovládla šestnáctiletá McIntoshová

Poslední individuální závod MS ve Fukuoce ovládla teprve šestnáctiletá Kanaďanka Summer McIntoshová, když obhájila titul v polohovém závodu na 400 metrů.

Medailovému pořadí zemí v bazénovém plavání dominovala Austrálie se 13 zlatými. Hned pět z nich vybojovala Mollie O'Callaghanová, navíc přidala stříbro a podílela se na čtyřech světových rekordech. Těch ve fukuockém bazénu padlo během osmi dnů devět.

Čeští plavci si finálovou účast nevybojovali, nejblíže byla devátá Barbora Seemanová na 200 metrů volný způsob. Boje o medaile jí unikly o pouhou setinu.

Celkově nejvíce medailí na tomto MS v plaveckých sportech brala Čína, a to 40 (20-8-12) ze 75 soutěží.