Plavkyně Sjöströmová získala 11. světový titul a pak překonala světový rekord

Plavkyně Sarah Sjöströmová v semifinále mistrovství světa překonala světový rekord na 50 metrů volný způsob. Časem 23,61 sekundy vylepšila o šest setin vlastní výkon ze šampionátu 2017 v Budapešti. Před semifinále přitom měla necelých dvacet minut na odpočinek po té, co ve Fukuoce ovládla závod na 50 metrů motýlek, což byl její jedenáctý světový titul.

Sarah Sjöströmová v semifinále mistrovství světa překonala světový rekord na 50 metrů volný způsob (archivní foto)

Švédská závodnice ani v bezmála 30 letech neztrácí nic ze své rychlosti. Závod na 50 metrů motýlek vyhrála na MS pokaždé od Kazaně 2015. Časem 24,77 porazila Číňanku Čang Jü-fej o 28 setin.

"Bylo to úžasné. Jsem velmi hrdá na toto zlato, které už je páté. Mám pocit, že si tento moment užívám více než kdy jindy," uvedla. První z jedenácti titulů Sjöströmová získala už před čtrnácti lety na šampionátu v Římě. Celkem má z MS dvacet individuálních medailí, čímž vyrovnala legendárního Američana Michaela Phelpse.

Pak se Seveřanka v boji o postup do finále kraulařského sprintu na 50 metrů postarala o sedmý světový rekord tohoto šampionátu. Vzápětí přišlo v ženském semifinále na 50 metrů prsa vyrovnání historického maxima. Litevka Ruta Meilutyteová zaplavala čas 29,30, kterým napodobila výkon Italky Benedetty Pilatové z ME 2021.

Pošesté za sebou vyhrála na MS závod na 800 metrů volný způsob Američanka Katie Ledecká. Časem 8:08,87 porazila o více než čtyři sekundy Li Ping-ťie a získala jednadvacáté světové zlato. Je to její šestnáctý individuální titul, čímž překonala i Phelpse. Ze šampionátu ve Fukuoce má ještě zlato z patnáctistovky a stříbro ze čtyřstovky.

Pozici znakařské královny japonského šampionátu potvrdila Kaylee McKeownová. Dvaadvacetiletá Australanka po triumfech na padesátce a stovce dnes vyhrála závod na 200 metrů, kde obhájila zlato z Budapešti.

Kraulařskou padesátku vyhrál Australan Cameron McEvoy, nejlepším motýlkářem na stovce byl Francouz Maxime Grousset.

Na závěr programu překonala světový rekord australská smíšená štafeta na 4x100 m volný způsob. Čtveřice Jack Cartwright, Kyle Chalmers, Shayna Jacková a Mollie O'Callaghanová časem 3:18,83 vylepšila o 55 setin výkon australské štafety z loňského MS, kde byla místo Jackové Madison Wilsonová.