Plavec Marchand má třetí titul z MS Fukuoce, vyhrál i krátkou polohovku

Francouz Léon Marchand získal třetí individuální titul na plaveckém mistrovství světa ve Fukuoce. Dnes vyhrál polohový závod na 200 metrů v evropském rekordu 1:54,82. Jako třetí plavec v historii se v této disciplíně dostal pod hranici minuty a 55 sekund.

Francouz Léon Marchand získal třetí individuální titul na plaveckém mistrovství světa ve Fukuoce.

Marchand podobně jako na dlouhé polohovce, kde připravil Michaela Phelpse o poslední světový rekord, rozhodl v prsařském úseku. V historických tabulkách se zařadil na třetí místo za Američany Ryana Lochteho a Phelpse. Stejně jako loni v Budapešti vyhrál na MS oba polohové závody, v Japonsku k tomu přidal ještě zlato z motýlkářské dvoustovky.

Ženský titul na 200 metrů motýlek obhájila šestnáctiletá Kanaďanka Summer McIntoshová, která vylepšila vlastní juniorský světový rekord o 64 setin na 2:04,06. Po bronzu z kraulařské dvoustovky získala na tomto šampionátu první zlato.

První individuální světový titul vybojoval Australan Kyle Chalmers. Ten je sice na 100 metrů volným způsobem olympijským šampionem z roku 2016, ale na světových šampionátech zatím sbíral zlata jen ve štafetách. Dnes se na kraulařské stovce posunul z děleného sedmého místa na obrátce až do čela v cíli. Američana Jacka Alexyho časem 47,15 porazil o šestnáct setin sekundy.

Další zlato pro australskou výpravu přidala na 50 metrů znak Kaylee McKeownová, která po úspěchu na stovce vyhrála i znakařský sprint. Bude závodit i na 200 metrů znak, kde obhajuje titul z Budapešti.

Australanky pak v novém světovém rekordu 7:37,50 ovládly štafetu na 4x200 metrů volným způsobem. Na prvním a čtvrtém úseku měly novopečené světové rekordmanky z kraulařské dvoustovky a čtyřstovky Mollie O'Callaghanovou a Ariarne Titmusovou, které doplnily Shayna Jacková a Briana Throssellová. Toto kvarteto vylepšilo o 1,79 sekundy historické maximum trochu jiné australské sestavy z loňských Her Commonwealthu.