Plavecké hvězdy Sjöströmová a Ledecká zářily na MS

Švédská hvězda Sarah Sjöströmová potvrdila v Budapešti svou dlouholetou dominanci na 50 metrů motýlek a stala se na této trati mistryní světa počtvrté za sebou. Osmadvacetiletá plavkyně získala už 18. individuální medaili na šampionátu a dva cenné kovy ji dělí od vyrovnání rekordu legendárního Michaela Phelpse. Katie Ledecká se stala první plavkyní v historii, jež vyhrála jednu disciplínu na pěti mistrovstvích světa za sebou. Americké hvězdě se to povedlo na trati 800 metrů volným způsobem. V Budapešti získala své čtvrté zlato a celkově devatenácté v kariéře.

Švédská plavkyně Sarah Sjöströmová se v Budapešti stala počtvrté v řadě mistryní světa na trati 50 m motýlek.

Pětadvacetiletá Ledecká protáhla na kraulařské osmistovce vítěznou sérii, kterou zahájila triumfem na MS v roce 2013. Pro čtvrté budapešťské zlato si doplavala s obřím náskokem přes deset sekund před Kiah Melvertonovou z Austrálie. Na aktuálním šampionátu sedminásobná olympijská vítězka vyhrála už na 400 a 1500 m volným způsobem a pomohla k vítězství kraulařské štafety na 4x200 m.

Jen o jeden šampionát kratší je vítězná série Švédky Sarah Sjöströmové, jež se stala počtvrté za sebou mistryní světa na 50 metrů motýlek. Na nejkratší motýlkářské trati vládne od mistrovství světa v roce 2015. Deváté světové zlato v kariéře získala v čase 24,95 sekundy s náskokem 36 setin před Francouzkou Mélanií Heniqueovou, jež vybojovala na této distanci už na MS 2011 bronz. O setinu za ní doplavala Číňanka Čang Jü-fej, která tak byla třetí ve všech třech motýlkářských závodech.

Osmadvacetiletá Sjöströmová získala už 18. individuální medaili na šampionátu. Dva cenné kovy ji dělí od vyrovnání rekordu legendárního Michaela Phelpse, jenž je nejúspěšnějším plavcem historie MS s 33 medailemi, z toho 20 z individuálních soutěží. Sjöströmová se mu dnes vyrovnala osmým zlatem z motýlkařských závodů.

Domácí fanoušky potěšil svým druhým triumfem Kristóf Milák, který po vítězství na 200 metrů motýlek vyhrál i na poloviční trati. To před ním na jednom mistrovství světa dokázali jen Phelps a Jihoafričan Chad Le Clos.

O třetí světový rekord v Budapešti se postarala australská smíšená štafeta na 4x100 metrů volným způsobem, jež vyhrála v čase 3:19,38 a vylepšila rekord Američanů z předchozího MS 2019 o dvě setiny sekundy. Australskou finišmankou byla Mollie O'Callaghanová, čtvrteční šampionka z kraulařské stovky. Předchozí rekordy na MS překonali Milák na motýlkářské dvoustovce a Ital Thomas Ceccon na 100 m znak.

První britské zlato v Budapešti vybojoval Benjamin Proud na kraulařské padesátce v čase 21,32. Druhý skončil Američan Michael Andrew (21,41) a stal se prvním plavcem v historii, který na jednom MS získal individuální medaili ve třech různých stylech - z bazénu v Duna Aréně už vylovil bronzy na 50 m prsa a motýlek.

Většinu finálového závodu na 200 m znak vedla Američanka Phoebe Baconová, kterou ale v závěru o čtyři setiny sekundy porazila Australanka Kaylee McKeownová a navázala na olympijské zlato z Tokia.

V sobotu se v Budapešti rozdá v bazénovém plavání posledních šest medailových sad.