Šefl na plaveckém MČR překonal rekord, Seemanová pětkrát kralovala

Plavec Jan Šefl v semifinále mistrovství republiky o setinu překonal vlastní český rekord na 100 metrů motýlek, vylepšil ho na 50,45 sekundy. Česká jednička Barbora Seemanová na šampionátu v krátkém bazénu v Plzni nasbírala pět titulů a stala se nejúspěšnější účastnicí.

Jan Šefl na archivním snímku.

Šefl na rekordní semifinále navázal výhrou ve finále, i když byl téměř o čtyři desetiny pomalejší. Byl to jeho druhý titul na čtyřdenním šampionátu. Nejúspěšnějším mužským plavcem se stal se třemi zlatými medailemi Jan Čejka, který vyhrál znakařskou stovku a dvoustovku i polohový závod na 200 metrů.

Seemanová proměnila ve zlato pět ze šesti disciplín, ve kterých startovala. Ovládla závody na 50, 200 a 400 metrů volný způsob a také 100 a 200 metrů motýlek. Na motýlkářské stovce zaostala výkonem 57,81 jen pět setin za šest let starým rekordem Lucie Svěcené. "Na každou disciplínu jsem měla jasný úkol, jak ji pojmout. Snažila jsem se makat a užít si závody podle toho, na čem jsme se s trenérem domluvili. Třeba na mé vedlejší disciplíně 100 metrů motýl jsem překvapila i sama sebe," pochvalovala si v tiskové zprávě.

Tři týdny před mistrovstvím světa v krátkém bazénu v Melbourne se s trenérem Lukou Gabrilem dohodla, že závody pojme tréninkově. Na kraulařské dvoustovce, která je její hlavní disciplínou, se jí podařilo zaplavat druhou polovinu rychleji než první. "To se mi ještě nikdy nepovedlo. Normálně bych závod rozplavala za 56 vteřin a druhou polovinu za 59 vteřin, ale tady se mi to povedlo opačně," řekla dvaadvacetiletá plavkyně.

Jedinou chybu při mistrovství republiky udělala při motýlkářské padesátce, kdy se jí nepovedla obrátka. I kvůli tomu ji porazily Barbora Janíčková a Daryna Nabojčenko.

O jeden titul méně než Seemanová získala další reprezentantka Kristýna Horská, jež vyhrála finálové závody na 100 a 200 metrů polohově i prsařskou technikou.

Sobotoní výsledky
Muži: 100 m v. zp.: 1. Kern (Ostrava) 48,70, 200 m znak: 1. Čejka (Pardubice) 1:54,62, 50 m mot.: 1. Šefl (Ústecká akademie plaveckých sportů) 22,97, 200 m mot.: 1. Luňák (USK Praha) 1:55,49.
Ženy: 100 m v. zp.: 1. Janíčková (Olomouc) 54,04, 800 m v. zp.: 1. Benešová (Kometa Bno) 8:46,20, 200 znak: 1. Matošková (Ostrava) 2:14,16, 50 m mot.: 1. Janíčková 26,62, 200 m mot.: 1. Seemanová (Motorlet Praha) 2:12,60.
Smíšená štafeta 4x50 m pol. záv.: 1. Kometa Brno 1:43,16.
Páteční výsledky
Muži: 400 m v. zp.: 1. Koutný (Nový Jičín) 3:48,81, 100 m znak: 1. Čejka (Pardubice) 51,75, 50 m prsa: 1. Netrh (Litoměřice) 27,40, 4x50 m v. zp.: 1. Ostrava 1:29,85.
Ženy: 400 m v. zp.: 1. Seemanová (Motorlet Praha) 4:02,26, 100 m znak: 1. Švidrnochová (Ostrava) 1:00,96, 50 m prsa: 1. Weber (Česká Lípa) 31,03, 4x50 m v. zp.: 1. Slávia VŠ Plzeň 1:44,44.