Hlavní obsah

Synek na úvod sezóny triumfoval, Podrazil s Helešicem mají nejlepší výsledek kariéry

3. 6. 2018 9:25Aktualizováno 3. 6. 2018 12:31

Skifař Ondřej Synek vstoupil vítězně do nové sezóny Světového poháru ve veslování. V Bělehradě porazil druhého Romana Röösliho ze Švýcarska o 77 setin sekundy. Třetí skončil Němec Oliver Zeidler. Pro nejlepší výsledek v seriálu v kariéře si dojela dvojka bez kormidelníka Jakub Podrazil, Lukáš Helešic, která skončila druhá. Čeští reprezentanti nestačili pouze na chorvatské bratry Valentina a Martina Sinkoviče.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Ondřej Synek triumfoval na SP v BělehraděVideo: sntv

 
Článek

Pětinásobný mistr světa Synek začal finálovou jízdu tradičně pomaleji. Před prvním mezičasem na 500 metrech se posunul na druhé místo, které držel až do závěrečné čtvrtiny trati.

V čele jel Zeidler, kterého ale pětatřicetiletý český veslař předstihl a vybojoval první triumf ve Světovém poháru po téměř pěti letech. Zeidler nakonec tempo neudržel a klesl na třetí místo za Röösliho.

„S výhrou jsem spokojený, jsme na dobré cestě, ale celkově to byl rozpačitý víkend. V pátek tady bylo hrozné vedro a po ranní rozjížďce mě hrozně bolela hlava. Měl jsem střevní problémy a vedle toho jsem měl zřejmě úpal," řekl Synek ČTK.

V pátečním odpoledním čtvrtfinále jen s vypětím všech sil postoupil do semifinále. „A pak se to se mnou táhlo celý víkend. Byl jsem takový bez energie. Dnes to kvůli tomu nebylo tak suverénní, ale na druhou stranu to šlo relativně v pohodě," uvedl.

Trojnásobného olympijského medailistu potěšilo, že ho na pódium doprovodily nové tváře. „Na kiláku jsem tentokrát nedával obvyklé nástupy, ale nakonec to dobře dopadlo. Doufám, že si je šetřím do další části sezóny," řekl Synek, který nebude za tři týdny startovat ve druhém závodě SP v Linci. Za měsíc se představí na regatě Holland Beker v Amsterdamu.

Na první chybělo půl lodě, litoval Helešic

Podrazil s Helešicem do finále výborně odstartovali, na pětistovce byli jen o setinu sekundy pomalejší než Sinkovičové. Chorvati si pak vypracovali malý náskok, který udrželi i přes nástup české dvojice v závěru až do cíle.

„Závod se nám podařil od prvního tempa. Upevnili jsme si druhou pozici od startu, snažili se ji zlepšit a zároveň si udržet odstup od dotírajících soupeřů," uvedl Helešic.

Veslařům pražské Dukly se podařilo splnit i taktický cíl ušetřit v první polovině trati co nejvíce sil. „Po skvělém nástupu v půlce trati jsme zase o kousek poodskočili soupeřům a snažili jsme se přiblížit vedoucím Chorvatům. Bohužel nám chybělo půl lodě," litoval Helešic.

Svěřenci trenéra Milana Dolečka staršího si před sezónou vyměnili pozice v posádce a nově je veslovodem Podrazil. „Spousta lidí mi nedůvěřovala a myslela si, že na to nemám. Mě to ale nezajímalo a věděl jsem, že trenér dělá správné rozhodnutí," řekl Podrazil.

Uvědomují si, že je teprve začátek sezóny. „Máme teď dobrou motivace pro příští závod a zároveň skvělý feedback, ze jdeme správným směrem," těšilo Helešice. „Čeká nás ještě spousta práce a směrem k mistrovství světa je pořád co zlepšovat," dodal Podrazil po třetím medailovém umístění posádky v SP. Loni byli dvakrát třetí.

První díl Světového poháru ve veslování v Bělehradě:
Muži:
Skif:
1. Synek (ČR) 6:44,82
2. Röösli (Švýc.) 6:45,59
3. Zeidler (Něm.) 6:46,23
Dvojskif:
1. Nemeravičius, Ritter (Lit.) 6:08,29
Dvojskif lehkých vah:
1. Kowalski, Jankowski (Pol.) 6:13,04
...finále B: 1. Vraštil, Šimánek  (ČR) 6:20,67
Dvojka bez korm.:
1. V. Sinkovič, M. Sinkovič (Chorv.) 6:19,37
2. Podrazil, Helešic (ČR) 6:20,99
Párová čtyřka:
1. Británie 5:38,86
...finále B: 2. ČR (Cincibuch, Viktora, Vetešník, Kopáč) 5:52,54
Čtyřka bez korm.:
1. Nizozemsko 5:51,05
...finále C: 3. ČR (Klang, Melichar, Potůček, Pilc) 6:27,30
Osma:
1. Německo 5:24,91
Ženy:
Skif:
1. Gmelinová (Švýc.) 07:22,78
...finále B: 4. Fleissnerová  (ČR) 7:28,54
Dvojskif:
1. De Jongová, Scheenaardová (Niz.) 6:47,69
Dvojskif lehkých vah:
1. Keijserová, Paulisová (Niz.) 6:49,27
Dvojka bez korm.:
1. Filmerová, Janssensová (Kan.) 6:58,88
Párová čtyřka:
1. Nizozemsko 6:14,31
Čtyřka bez korm.:
1. Nizozemsko 6:27,36
Osma:
1. Nizozemsko 6:07,22

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.