Závadová na ME na postup do finále 400 m kraul nedosáhla

Glasgow

Barbora Závadová skončila na mistrovství Evropy v rozplavbách na 400 m volný způsob jedenáctá a do odpoledního finále nepostoupila. Neuspěl ani další český reprezentant Filip Chrápavý, který obsadil v polohovém závodě na 400 m 28. místo.

Barbora Závadová během závodu na 400 metrů volný způsob, do finále nepostoupila

Pětadvacetiletá Závadová při svém posledním startu v Glasgow zaplavala čas 4:14,54 minuty a od osmého postupového místa ji dělilo 1,69 sekundy. Za vlastním českým rekordem zaostala o 1,36 sekundy.

"Jde to, ale abych pravdu řekla, chtěla jsem plavat čas, který dnes znamenal postup (4:12,85). Věřila jsem, že pod 4:13 by to mohlo padnout, ale nepadlo, což mě mrzí. I když je to lepší než před dvěma lety na Evropě, není to osobák. Dvě vteřiny od postupu je hodně," řekla Závadová novinářům.

I když jde o její doplňkovou disciplínu, hodně v ní po osobním maximu toužila. "O to víc, když se na ni člověk tak těší. Asi mi v ní ale chybí i trochu zkušenosti, jak ji neplavu často. Během roku si na té trati zkouším různé varianty, třeba plavat druhou polovinu rychleji a podobně. Když pak má člověk plavat úplně na maximum, tak se trošku hledá," připustila Závadová.

"Ale je to jedenácté místo, což si myslím, že ve vedlejší disciplíně není úplně špatné," dodala Závadová.

Devatenáctiletý Chrápavý dohmátl za 4:29,48 minuty a skončil mezi posledními.

Benešová nenavázala na životní výsledek

Dálková plavkyně Alena Benešová obsadila 17. místo na trati 10 kilometrů a nenavázala na životní šestou příčku ze středečního polovičního závodu. Druhá česká reprezentantka Lenka Štěrbová doplavala na 23. příčce. V závodě mužů skončili Češi až za nejlepší dvacítkou. Vít Ingeduld doplaval jednadvacátý, Matěj Kozubek byl v cíli dvaatřicátý.

Další zlato na šampionátu získala vítězka pětky Sharon van Rouwendaalová. Olympijská šampionka z Nizozemska vyhrála o 7,3 sekundy před Italkou Giulií Gabrielleschiovou. Benešová zaostala za vítězkou o 6:03,4 minuty.

Dvacetiletá česká naděje přitom i dnešní závod v chladných vodách jezera Loch Lomond rozjela výborně. Od začátku se držela v popředí a až do zhruba osmého kilometru bojovala ve skupince o šesté místo s asi minutovou ztrátou za vedoucí Van Rouwendaalovou. Pak ale odpadla.

"Chtěla jsem se zkusit udržet - stejně jako včera - ale asi jsem nějak podcenila své síly. Riskla jsem to, ale moc se mi ten dnešní závod nepovedl. Místo rukou jsem pak měla kladiva, která se jen točila," uvedla Benešová.

Ingeduld se mezi muži ve stejně dlouhém závodu postupně posouval vpřed. Na vítězného Ferryho Weertmana z Nizozemska, jenž doplaval ve stejném čase s vítězem středečního klání na pět kilometrů a dnes druhým Maďarem Kristófem Rasovszkým, ztratil minutu a 23 vteřin. Kozubek nabral více než tříminutové manko.