Hlavní obsah

Biatlonistka Bechová znovu mění občanství. Byla Ukrajinkou, teď chce být zase Ruskou

Bývalá dvojnásobná juniorská mistryně světa v biatlonu Jekatěrina Bechová neví, čí je. Narodila se v Rusku, které také do roku 2018 reprezentovala. Poté zkusila štěstí v ukrajinské reprezentaci, odkud ji však nedlouho po začátku války vyhodili. Teď se znovu vrací do Ruska a musí se vyrovnat s vlnou nenávisti.

Foto: TF-Images / Getty Images

Biatlonistka Jekatěrina Bechová.

Článek

Zhruba v polovině dubna byly tři původem ruské biatlonistky vyřazeny z ukrajinské biatlonové reprezentace údajně pro „nesplnění stanovených kritérií". Tím neoficiálním důvodem byl jejich původ a to, že krátce po vypuknutí války odjely do Ruska, s čímž jim pomohl bývalý šéf ukrajinského biatlonu Volodomyr Brynzak.

Jednou z biatlonistek byla i Bechová, která na začátku kariéry reprezentovala Rusko, v roce 2018 odjela na Ukrajinu, za kterou o rok později získala dvě zlata na juniorském světovém šampionátu. V sezoně 2020/21 dokonce za ukrajinskou reprezentaci debutovala v elitním  Světovém poháru.

Jenže nyní se Bechová opět rozhodla, že chce zpět ruské občanství a účastnit se letního mistrovství Ruska a druhé pohárové etapy v Bělorusku. „Žádá o občanství, neměla ruský pas a musí dokončit proces získání občanství. Je to poměrně časově náročná procedura, ale chýlí se ke konci," řekl viceprezident Ruské biatlonové unie Alexej Nuždov.

Ten také varoval před tím, že se biatlonistka bude muset připravit na možnou vlnu nenávisti kvůli svému rozhodnutí. „Jsme připraveni jí kdykoli poskytnout podporu," dodal Nuždov.

Reklama

Související témata: