Hlavní obsah

Český biatlon znovu slaví! Vítková v životním závodě ovládla sprint v Oberhofu

9. 1. 2015 15:39Aktualizováno 9. 1. 2015 17:11

Další famózní úspěch slaví český biatlon v německém Oberhofu. Veronika Vítková ovládla sprint na 7,5 kilometru a dosáhla na první individuální triumf v kariéře v závodě Světového poháru. Dosud byla její nejlepší umístění tři druhá místa. Český úspěch v pátek ještě podtrhla šestá Gabriela Soukalová. Češky už ve středu slavily v Oberhofu senzační prvenství ve štafetě.

Foto: Jens Meyer, ČTK/AP

Medailistky ze závodu SP v Oberhofu: (zleva) stříbrná Italka Dorothea Wiererová, uprostřed česká vítězka Veronika Vítková a bronzová Nicole Gontierová z Itálie.Foto: Jens Meyer, ČTK/AP

Článek
Fotogalerie

Vítková i Soukalová v náročných podmínkách při střelbě dvakrát minuly terč, díky skvělému běžeckému výkonu si ale zajistily vynikající umístění. Druhé místo obsadila se ztrátou téměř devíti sekund Italka Dorothea Wiererová, třetí skončila se ztrátou 19 sekund na vítězku její krajanka Nicole Gontierová.

Vítková začala závod pomaleji, na první střelnici jednou minula a ze stavu odjížděla na 13. pozici. Postupně zrychlovala, a i když v proměnlivých povětrnostních podmínkách minula jednou také na druhé střelnici vestoje, poskočila pořadím vzhůru. Stříbrná olympijská medailistka ve smíšené štafetě především skvěle běžela - v závěru dokázala najet na Gontierovou, která vedla po druhé střelbě, více než půl minuty.

"Je to paráda. Nemohu vůbec mluvit. Běželo se mi úžasně," uvedla Vítková v cíli podle svazového webu. Její triumf viděl na vlastní oči i otec. "Jsem moc ráda, že přijel právě včas. Je to pecka," prohlásila.

V Oberhofu oslavila šestadvacetiletá biatlonistka z Jilemnice druhé vítězství během tří dnů poté, co ve středu byla finišmankou české štafety. V individuálním závodě SP vystoupila na stupně vítězů popáté, dosud byla třikrát druhá a jednou třetí. První medailové umístění vybojovala právě v Oberhofu v lednu 2013 ve stíhacím závodu.

"Kdyby měl vyhrát někdo jiný, tak jedině Gabča Soukalová. Pak by mi nevadilo, že budu druhá," řekla s úsměvem Vítková. Úspěšné německé vystoupení může završit v neděli v závodě s hromadným startem na 12,5 kilometru.

I Soukalová začala pomaleji

Také Soukalová začala pomaleji a postupně zrychlovala. Na každé z položek měla v silném větru rovněž jednu chybu, ale v závěru jí trochu došly síly.

"Jsem samozřejmě hrozně spokojený, i když tam Verča s Gabčou na každé střelbě jednu ránu nechaly, tak běžely perfektně. Super," radoval se v rozhovoru pro Českou televizi kouč žen Zdeněk Vítek. "Foukal nárazový vítr, takže to někdo odnesl víc, někdo méně," hodnotil. Bez chyby závod absolvovaly pouze dvě biatlonistky.

Českého trenéra těšil zejména druhý nejrychlejší běžecký výkon Vítkové. "Je to paráda, to se dá jedině pochválit," prohlásil. Ostatním českým biatlonistkám se tentokrát nedařilo. Všechny nastoupily s černými páskami na ruce na počest bývalého reprezentanta Miroslava Soviše, devátého muže ze štafety na OH v Innsbrucku v roce 1976, který ve čtvrtek zemřel. "O to více jsem šťastná, že jsem vyhrála právě dnes, v pravou chvíli," prohlásila Vítková.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo):
Ženy - sprint na 7,5 km:
1. Vítková (ČR) 22:40,0 (2 tr. okruhy)
2. Wiererová -8,8 (1)
3. Gontierová (obě It.) -19,1 (0)
4. Preussová (Něm.) -22,5 (1)
5. Laukkanenová (Fin.) -23,9 (2)
6. Soukalová (ČR) -24,8 (2)
7. Hinzová (Něm.) -30,9 (1)
8. Oberhoferová (It.) -34,5 (2)
9. Skardinová (Běl.) -38,7 (1)
10. Burdygová (Ukr,) -39,5 (0),
...53. Tomešová -2:50,2 (5),
57. Puskarčíková -3:04,7 (5),
90. Landová (všechny ČR) -5:04,9 (7).
Průběžné pořadí SP (po 9 z 25 závodů):
1. Mäkäräinenová (Fin.) 443 b.
2. Wiererová 334
3. Valj Semerenková (Ukr.) 330
4. Domračevová (Běl.) 326
5. Oberhoferová 296
6. Vítková 291,
...13. Soukalová 227,
37. Puskarčíková 68,
40. Landová 64.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •