Hlavní obsah

Miuraová a Kihara jsou poprvé mistry světa v kategorii sportovních dvojic, mužům vévodí Uno

23. 3. 2023 7:03Aktualizováno 23. 3. 2023 12:55

Japonští krasobruslaři Riku Miuraová a Rjuiči Kihara jsou poprvé v kariéře mistry světa v kategorii sportovních dvojic. Na šampionátu před domácím publikem v Saitamě byli sice druzí ve volné jízdě, ale díky velkému náskoku z krátkého programu nechali o 4,68 bodu za sebou obhájce titulu Alexu Knierimovou a Brandona Fraziera z USA. První dva páry si tak prohodily pořadí z loňského MS. Třetí skončili úřadující mistři Evropy Sara Contiová a Niccolo Macii z Itálie. Obhájce světového titulu Šoma Uno je po krátkém programu v čele soutěže. Český reprezentant Georgij Reshtenko skončil poslední.

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Japonští krasobruslaři Riku Miuraová a Rjuiči Kihara jsou poprvé v kariéře mistry světa v kategorii sportovních dvojic.

Článek

Miuraová ve volné jízdě ubrala otáčku u plánovaného trojitého salchowa a pak upadla po odhozeném trojitém rittbergeru, posledním skoku jejich programu. Jednadvacetiletá Japonka byla bezprostředně po skončení programu hodně zklamaná. Na světový titul jim to však s přehledem stačilo, takže po oznámení známek mohla slzy smutku vyměnit za slzy štěstí. Společně s Kiharou po triumfu ve finále Grand Prix a na mistrovství čtyř kontinentů zakončili sezonu další trofejí. Je to první zlatá medaile pro Japonsko na MS v této kategorii.

Knierimová s Frazierem si cestu za obhajobou titulu výrazně zkomplikovali už v krátkém programu, v němž kvůli partnerově pádu při trojitém toeloopu nabrali více než šestibodovou ztrátu. Také v dnešní volné jízdě bojovali se sólovými skoky, ale tentokrát se pádu vyhnuli. Získali za volnou jízdu o 1,4 bodu více než jejich japonští konkurenti, ale museli se smířit se stříbrem.

Premiérovou světovou medaili pro italské krasobruslení v kategorii sportovních dvojic vybojovali Contiová a Macii. Evropští šampioni na světové scéně ještě vylepšili své výkony z lednového kontinentálního šampionátu. Ve volné jízdě si posunuli osobní rekord zhruba o deset bodů, poprvé v kariéře měli v součtu více než 200 bodů a při debutu na MS vybojovali stupně vítězů.

Čeští reprezentanti Federica Simioliová a Alessandro Zarbo po 21. místě v krátkém programu do volných jízd nepostoupili.

Reshtenko skončil poslední

Obhájce titulu Šoma Uno je po krátkém programu v čele mužské soutěže na mistrovství světa v Saitamě. Na domácím ledu si pětadvacetiletý japonský krasobruslař vypracoval náskok 4,25 bodu před Američanem Iljou Malininem. Třetí je zatím Korejec Čcha Čun-hwan. Český reprezentant Georgij Reshtenko obsadil poslední 34. příčku a stejně jako Eliška Březinová a sportovní dvojice Federica Similiová, Alessandro Zarbo nepostoupil do volných jízd.

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Český reprezentant Georgij Reshtenko na MS v Saitamě.

Dvacetiletý Reshtenko měl při debutu na světovém šampionátu naplánovaný ambiciózní krátký program s dvěma čtvernými skoky. Úvodní salchow zvládl výborně, ale místo trojitého axelu skočil jen dvojitý a po kombinaci čtverného a dvojitého toeloopu upadl. Spoustu bodů poztrácel kvůli nižší úrovni piruet a kroků, nestačil na ostatní v bruslařských dovednostech a dostal jednobodovou penalizaci za překročení času.

Jeho známka 59,93 bodu sice byla o pět bodů vyšší než na lednovém mistrovství Evropy, ale ani tak neporazil žádného soupeře. Jako poslední z české výpravy mají šanci na postup do finálové části soutěže tanečníci Natálie a Filip Taschlerovi, kteří by podle papírových předpokladů měli na účast ve volných tancích bez problému dosáhnout. Rytmický tanec čeká šestý pár letošního ME v pátek brzy ráno středoevropského času.

Z adeptů na medaili nastoupil jako první Malinin. Předvedl excelentní krátký program s kombinací čtverného lutzu s trojitým toeloopem a čtverného toeloopu. Osmnáctiletý Američan překonal o 38 setin stobodovou hranici a čekal, jak si povedou ostatní. Nakonec ho předčil jen úřadující mistr světa Uno. Letos neporažený Japonec nechal zapomenout na pochybnosti o skokanské jistotě, o jejíž ztrátě sám hovořil na začátku týdne, i na problémy s kotníkem po pádu ve středečním tréninku.

Foto: Hiro Komae, ČTK/AP

Japonský favorit a obhájce titulu Šoma Uno během krátkém programu MS.

Také on předvedl dva čtverné skoky, jen v kombinaci na druhém místě zařadil dvojitý toeloop místo trojitého. Body za techniku neměl tak vysoké jako americký mladík, ale předčil ho ve druhé sadě známek a zapsal 104,63 bodu. Před volnou jízdou ale zdaleka není rozhodnuto, protože Malinin má pro ni připravený trumf v podobě čtverného axelu, který skočil jako první a zatím jediný krasobruslař v historii.

Stobodové hranici se přiblížili další dva krasobruslaři. Čcha Čun-hwan zůstal jen 36 setin pod ní. Kanaďan Keegan Messing, který v jednatřiceti letech předvedl životní krátký program, se zařadil na čtvrté místo známkou 98,75 bodu.

Nejlepším Evropanem je Francouz Kevin Aymoz, jemuž patří se ziskem 95,56 bodu pátá pozice. Naopak propadl jeho krajan, úřadující mistr Evropy Adam Siao Him Fa. Ten neměl čistý ani jeden skok a v úvodní části soutěže obsadil až dvanáctou příčku.

Volné jízdy mužů v sobotu od 9:20 SEČ uzavřou soutěžní program šampionátu.

MS v krasobruslení v Saitamě (Japonsko):
Sportovní dvojice - konečné pořadí:
1. Miuraová, Kihara (Jap.) 222,16
2. Knierimová, Frazier (USA) 217,48
3. Contiová, Macii (It.) 208,08
4. Stellatová-Dudeková, Deschamps (Kan.) 199,97
5. Chanová, Howe (USA) 194,73
6. Pereiraová, Michaud (Kan.) 193,00,
...21. SIMIOLIOVÁ, ZARBO (ČR) - nepostoupili do volných jízd.
Muži - po krátkém programu:
1. Uno (Jap.) 104,63
2. Malinin (USA) 100,38
3. Čcha Čun-hwan (Korea) 99,64
4. Messing (Kan.) 98,75
5. Aymoz (Fr.) 95,56
6. Brown (USA) 94,17,
...34. RESHTENKO (ČR) 59,93 - nepostoupil do volných jízd.

Reklama

Související témata: